Золота осінь збірної України. Спеціальний репортаж з Харкова

17.10.2018 11:45
Збірна України достроково виграла групу в Лізі націй, але це, здається, тільки початок великого шляху ...

Фото Павла Кубанова

О сьомій годині вечора на київському в'їзді до Харкова стали поступово утворюватися затори, і водій таксі, з працею припарковавшись на Холодній горі, зустрів мене не самим привітним чином. «Сідайте швидше, - сказав він. - Мені ще на стадіон потім їхати. Сьогодні ж великий футбол в місті ». З серйозним виглядом я уточнив, який саме, поцікавився, чому в категорію топ-матчів не входять домашні поєдинки Шахтаря, вислухав усе, що він думає про олігархів, і, зручно розвалившись на пасажирському сидінні, тихо додав: «Футбол - так футбол. На стадіон, будь ласка ». Після цих слів на мене обрушилося все харківська гостинність ...

Тепер у збірної є традиція в Харкові

«Буде складно, - сказав таксист. - Чехи поміняли тренера, і це вже не та команда, яку ми возили на виїзді ». Я, звичайно, не став сильно сперечатися, але спробував пояснити, що, крім мотивації і позамежного настрою, у них мало що змінилося. Сама гра не змінилася, в ній все ще вистачає довгих передач, боротьби та інших, не побоюся цього слова, примітивних методів досягнення результату. Мій співрозмовник зі мною погодився і згадав, як збірна України сама так грала, але з приходом Андрія Шевченка поміняла підхід до своєї тактики. Вирощений на грі Металіста Мирона Маркевича уболівальник говорив правильні речі, і я відразу згадав штампи вітчизняних фахівців, всякий раз закликають збірну не забувати про славні традиції українського футболу. У Харкові, до речі, у синьо-жовтих теж існує своя традиція, і мене в черговий раз шокував водій таксі. «Я був на всіх іграх збірної на Металісті, - сказав він, висаджуючи мене за пару кварталів до стадіону. - Але окремо виділю офіційні матчі: з Хорватією зіграли - 0: 0, з Польщею - 1: 0, з Туреччиною - 2: 0, а з Чехією, стало бути, буде 3: 0 ». Три - не три, - але на нуль точно згоден, - подумалося мені. Нуль - це значить, що ми достроково займаємо перше місце в групі.

Повторився італійський сценарій

До Ліги націй можна ставитися по-різному, але протягом всієї цієї осені неозброєним оком було помітно, що збірна України, заборгувавши своїм уболівальникам, прагне вдало виступити в цьому новому і поки не всім зрозуміле змаганні. Турнірна стратегія, в общем-то, і диктувала умови цього матчу - чехам потрібна була тільки перемога і вибити з голови наших футболістів розуміння того, що нічия забезпечить їм перше місце, виявилося не так вже й просто. Перші хвилини, хоча ні - навіть ціла половина першого тайму, всі ці побоювання підтвердили і чимось нагадали матч в Італії, Де головним героєм стартового відрізку гри був Андрій Пятов. На 25-й хвилині поєдинку рахунок ударів в створ воріт виявився 4: 0 на користь гостей, хоча до цього часу один тільки Роман Яремчук міг чотири рази вразити ціль - і все чотири удари завдав головою.

Володіння м'ячем в динаміці матчу

Флангових передач в першому таймі було, на диво, багато (на подив - тому, що наша збірна в такому ключі перестала грати). Але тут синьо-жовті урізноманітнили свої дії, десь спростили гру і ледь не вичавили з цього максимум. Набагато активніше і ефективніше працювала ліва брівка, хоча Євген Коноплянка довгий час не помічав підключень Миколи Матвієнко. У кожному з останніх двох матчів півзахисник Шальке віддавав захиснику Шахтаря всього по п'ять передач, хоча вчора, наприклад, той зробив добрий десяток ривків по своєму флангу. Такі холості рейди допомагали Коноплянці весь час йти в середину поля, і мені згадалися слова Андрія Шевченка про те, що наші крайні півзахисники останнім часом стали грати набагато вже. Ефективність такого футболу різко підвищилася, і тепер іспанські трикутники на флангах все частіше розігрують де-небудь в Спартаку. Тепер ми в тренді, і вже ніхто не згадує про те, хто, мабуть, все-таки трохи заважав цій збірній рухатися в правильному напрямку. Але головний тренер швидко розібрався у всіх нюансах ... Не завадило б нам навчитися і швидко забивати голи, хоча важливо, що на цей раз ми не дозволили зробити це супернику. До середини першого тайму чехи трохи стримали свій запал, і мені відразу згадалося, що у збірної України було на кілька днів більше для підготовки до гри. На 33-й хвилині Євген Коноплянка завдав наш перший точний удар по воротах, а потім був гол в роздягальню. В кінці другого тайму, зробивши в останні 15 хвилин 20% всіх своїх ТТД, ми знову спостерігали щось подібне - сил у нас дійсно було в достатку, і в такій ситуації починаєш ще більше цінувати важку перемогу над Словаччиною, Яку ми здобули в режимі гри «через два на третій».

Гол Руслана Малиновського вийшов не тільки красивим, і запам'ятався він не тільки мудрим рішенням кращого футболіста бельгійського чемпіонату, Що не втікатиме вперед, стрімголов, завчасно. Результативному удару передував пресинг в центральній зоні, майстерний відбір м'яча у виконанні Марлоса і його відмінна взаємодія з Андрієм Ярмоленко (тривалість гольовий атаки склала 15 секунд - за цей час українці виконали вісім техніко-тактичних дій). Скільки вже було розмов про двох ведмедів в одному барлозі, а вони взяли - і поділили її. Вони - це два правих півзахисника, Марлос і Ярмоленко, які в поєдинку з Чехією віддали один одному 41 передачу!

Карта дій Марлоса

Український бразилець був найактивнішим гравцем цього матчу, виконавши 105 ТТД з браком в 12%. У Марлоса виявилося сім вдалих обведень, він частіше за всіх (!) Вступав у відбір м'яча і майстерно розганяв атаки з глибини, виконавши 25 передач в фінальну третину поля. На центральному плацдармі збірної України з'явилася та сама думка, якої не було раніше, а три з п'яти голів в осінніх матчах цього року забили центральні півзахисники. Підніміть архіви - згадайте, коли вони до цього у нас забивали? Інша справа, що пора б відзначитися першим голом за збірну і нападаючому Роману Яремчуку, але у нього поки ніяк не виходить. Форвард весь час знаходиться в небезпечних зонах, і 15 ТТД, виконаних безпосередньо в штрафному майданчику суперника, це лише підтверджують. Ось тільки шлюб залишає бажати кращого - на цей раз він склав 56%. У трьох поєдинках Ліги націй вихованець Динамо завдав 10 ударів по воротах, але тільки два з них виявилися точними. Треба потрапляти - тоді прийдуть і голи.

Фото Олега Дубини

Перемога потрібна була чехам, але гру контролювали українці. У першому таймі вони володіли м'ячем 61% часу, але не дали супернику можливості проводити контратаки: у виїзній зустрічі їх було 20, а в харківській - менше 10-ти. Сподобалося, що синьо-жовті не дозволяли чеському воротареві розігрувати м'яч із захисниками, змушуючи вибивати далеко вперед. Ми побоювалися переваги суперника в зростанні, але виграли при цьому 63% (!) Повітряних дуелей. Захист збірної України грала дуже компактно і, як і в матчі з Італією, не сідала глибоко до своїх воріт. Можна говорити про те, що в двох останніх іграх наші суперники завдали 35 ударів по воротах, але тільки 16 з них були зроблені безпосередньо з штрафного майданчика, а 12 - заблоковані захисниками. У поєдинку з чехами футболісти збірної України виграли 67% єдиноборств в обороні, а це дуже крутий показник. Але крутим був в цей вечір і наш воротар, тому однозначну відповідь на питання, добре ми оборонялися чи ні, дати не так вже й просто. Нехай це зроблять тренери.

Такі різні 35% ...

Не варто забувати, що багато моментів біля наших воріт виникали після дурних помилок в середині поля і, не побоюся цього слова, недбалих дій Ярослава Ракицького. У двох останніх матчах захисник Шахтаря привіз стільки атак на свої ворота, що впору було садити його на лавку, але його розкішні діагоналі, схоже, нівелювали всі помилки. Професор. Надійний був Микита Бурда, у якого виявилася найвища точність пасу. Захисник Динамо, вигравши 10 єдиноборств (більше всіх в команді), нічого не вигадував і третину своїх передач віддавав на Марлоса. Уміння зіграти на своїх сильних якостях завжди цінувалося в футболі. Не впевнений - НЕ обганяй.

Контролю м'яча ми приділяємо багато уваги і навіть у другому таймі, коли суперник ліз на наші ворота (не йшов, а саме ліз), українці виявилися краще щодо володіння. Але тепер воно у нас відбувається не на своїй половині поля. У матчі з чехами 35% контролю синьо-жовтих закінчувалися входами в фінальну третину поля. У першому матчі Андрія Шевченка зі збірної 35% контролю переростали в вихід зі своєї половини. У цій команді зараз навіть Тарас Степаненко віддає 10 пасів назад за весь поєдинок. Два роки тому він адресував захисникам і воротареві по 65% своїх передач, а тепер - по 48%. Зверніть увагу на найпопулярніші взаємодії в грі українців з Чехією - пара центральних захисників займає там лише четверте місце.

Найпопулярніші взаємодії гравців збірної України в матчі з Чехією

Втім, найкориснішим гравцем матчу став наш голкіпер, який на цей раз обійшовся без нервування. У нинішній Лізі націй Андрій Пятов відбив 92% ударів, але вболівальники запам'ятовують помилки. Зате фахівці добре розуміють, що всі ці проблеми навіть в найшикарніших іграх воротаря пов'язані з його концентрацією. Голкіпер Шахтаря вже давно став не просто футболістом в рукавичках - він є повноцінним польовим гравцем, якому можуть віддавати самі незручні передачі, а він не вибиває м'яч, куди попало, а весь час шукає розвиток атаки. Постійно перебуваючи в такій напрузі, зберігати витримку і спокій не так вже й просто. Але вчора він її зберіг.

Команда не двох футболістів

Виділити можна багатьох наших хлопців. Хіба Микола Матвієнко не виріс прямо на наших очах, завдяки довірі Андрія Шевченка і не маючи особливої ​​підтримки від клубного тренера? Хіба Олександр Караваєв не став провідним правим захисником України, виступаючи в своїй команді зовсім на іншій позиції? Хіба голи Руслана Малиновського не роблять його новим лідером збірної? Хіба що виходять з лавки Олександр Зінченко та Віктор Циганков не посилюють нашу гру? У всьому цьому переліку все менше місця знаходиться для наших визнаних лідерів, без яких раніше не можна було уявити національну збірну України. А тепер можна, але при цьому Євген Коноплянка та Андрій Ярмоленко свій високий рівень тримають. Просто тепер вони для команди, а не команда для них.

Три останніх перемоги збірної України в офіційних матчах без результативних дій Ярмоленко і Коноплянки

16.10.2018 Чехія (д) 1.0
09.10.2015 Македонія (г) 2.0
10.10.2009 Англія (д) 1.0

Сумні думки Андрія Шевченка

У розмові з журналістами Андрій Шевченко зізнається, Що не хоче знову на місяць прощатися з командою. Минула година після матчу, а він все ще був в грі. Аналізував, чому не вийшов перший тайм, довго спілкувався зі своїми помічниками. Збірна України цей тайм, до речі, виграла і, нарешті, хоч десь посіла перше місце, але тренера це не заспокоювало. Ліга націй - хороший турнір, але нам потрібно вирішувати зовсім інші завдання. В Україні залишилося не так багато людей, які не вірять в цю команду і в цього тренера. Навіть таксист, відвозили мене зі стадіону після гри, сказав: «Я не уболівальник, але радий бачити стільки щасливих людей». Взяти за нічним тарифом, втім, не посоромився, але доставив з комфортом, в зону якого ніяк не можна потрапляти нашій команді. Начебто і шкода, що ця золота осінь для збірної України закінчується, але все найцікавіше, здається, тільки починається ... Євген ГРЕСЬ з Харкова

Вибираємо кращого українського гравця в матчі Україна - Чехія (зазначте не більше трьох кращих гравців, порядок місць значення не має)

• Малиновський Руслан (33%, голосів: 1 976)
  • Пятов Андрій (23%, голосів: 1 367)