Турецький щоденник Євгена Греся. Женіть наших так, щоб берега не бачили!

16.01.2018 18:10
У контрольних матчах на зборах рідко побачиш футбол хорошої якості. Пробуємо зрозуміти, чому ...
зборах

Фото Артема Лобанова

Зізнаюся як на духу - дивитися футбол на зборах потрібно акуратно. Можливо, навіть дозовано. Бувають, звичайно, винятки з правил, але, переглянувши за 14 років зимової підготовки в Туреччині без малого три сотні контрольних матчів, зазначу, що за статистикою лише один поєдинок з 10-ти дивишся на одному диханні. Причин багато, але головна з них полягає в тому, що будь-яка гра розглядається тренерами в якості підготовки до сезону. Уболівальникам Динамо, Шахтаря і інших просунутих клубів, які транслюють свої спаринги, прохання про це не забувати.

Пам'ятка для вболівальників під час перегляду спарингів

1.Спеціальна підготовка до таких матчів на зборах не ведеться. Дев'ять команд з 10-ти проводять вранці в день гри тренування тривалістю близько години. Чи не зарядку, не розминку, а тренування. 2.В оптимальних складах, особливо на початку підготовки, ніхто не грає. Більшість тренерів ділять футболістів на дві приблизно рівні команди, і вони проводять на полі по 45 хвилин.
У 2012 році на літньому зборі в Австрії Іллічівець зустрічався з Мордовія. Тренер росіян попросив про те, щоб в першому таймі зіграли другі склади, а в другому - основа. Микола Павлов відповів: «У нас немає такого поділу». Перша половина матчу закінчилася з повною перевагою маріупольців. Рахунок був 3: 0. Наставник Мордовії підійшов до представників нашої команди і звинуватив тих в ... обмані. «Ми ж домовилися, а ви виставили оптимальний склад, - сказав він. - Що вам дала ця перемога над нашими резервістами? » Павлов посміхнувся, команди вийшли на другий тайм, і Іллічівець забив основі Мордовії ще два м'ячі. Поєдинок закінчився з рахунком 5: 1.
3.Велике значення має, на якому етапі підготовки знаходяться зустрічаються команди. У одній, припустимо, офіційні матчі стартують через два тижні, в іншої - через місяць. На зборах це відіграє величезну роль. 4.Футболісти виходять на поле на тлі втоми, а коли в ногах немає свіжості, вона відсутня і в прийнятті рішень. У таких поєдинках багато емоцій, гравці зляться і нервують, коли у них щось не виходить. 5.На зборах тренер має повне право на тактичні експерименти - це, навпаки, повинно заохочуватися уболівальниками. З першого разу відпрацювання нових зв'язків і зв'язок може і не піти. Результат від цього теж страждає.

Ось так виглядає розпорядок дня Ворскли в стандартний ігровий день на зборах

6.У контрольних матчах часто переглядають потенційних новачків. Та й тим новобранцям, з якими вже підписали контракти, потрібен час на те, щоб зрозуміти, куди вони потрапили. Найкраще це розуміння приходить в іграх, але часто процес затягується.    7.Суддівство на зборах - теж окрема тема. Переважно спаринги обслуговують арбітри не найвищої кваліфікації. В останні роки в Анталью регулярно приїжджають цілі команди рефері з різних країн для підготовки (на друге зборах найчастіше судять вони), але простіше і дешевше запросити місцевих суддів, які, як правило, працюють на аматорському рівні. На гру, повірте, це теж впливає.
Років 10 назад був свідком контрольного матчу за участю Волині - так її колишній наставник Віталій Кварцяний, заручившись підтримкою суперника, вигнав арбітрів з поля вже на 25-й хвилині! Далі матч обслуговували помічники луцького фахівця, який відразу їм сказав: «Женіть наших так, щоб берега не бачили». У підсумку в ворота Волині призначили два пенальті.

Пам'ятка для уболівальників, незадоволених суперниками в спарингах

1.У перших матчах після відпустки краще грати з суперниками не найвищого рівня. Можна ж відразу потрапити під каток, потім програти ще - і довго вибиратися з психологічної ями. Тут і так все нервові, а коли весь час програєш, це не додає позитивних емоцій. 2.Тренери з системним підходом у своїй роботі вказують дати, в які їм потрібні матчі згідно розписаної заздалегідь програмі, і не відходять від них ні на крок.  3.Багато команди ставлять умову - грати тільки в своїй резиденції. Не всі суперники з цим згодні. Часто не стикується час. Наставники в більшості своїй люди принципові і примхливі - для них щогодини на вагу золота.
Зараз всі контрольні матчі потрібно узгоджувати і реєструвати в національних федераціях. Підписуються відповідні контракти. Але, буває, домовляються прямо тут, на зборах - з коліс. Днями, наприклад, зірвався спаринг за участю узбекистанського Насаф - завадила злива. У ситуації, що склалася тренери двох команд вирішили зіграти на наступний день. Потиснули один одному руки! Яке ж було здивування азіатів, коли в призначений час у призначеному місці вони свого супротивника не виявили. Передумали. Хто? Не буду називати команду, тому що там працює український тренер. У нього, мабуть, були вагомі причини для такого рішення, але все одно несолідно.
4.Клуби з провідних європейських чемпіонатів, які можуть виявитися на зборах в Туреччині або Іспанії, вже відновили свої виступи на офіційному рівні. 5.Раньше ми часто грали з командами з Росії - зараз це виключено.
Треба б, звичайно, написати пам'ятку і для керівників наших клубів, тому що в історії були не тільки випадки, коли футболістам платили премії за перемоги на зборах, а й коли звільняли тренерів за ... відсутність результатів. У зв'язку з цим пригадується контрольний матч Ворскли з однієї з казахстанських команд. Справа була в 2010 році, і Полтава, мабуть, лякала своїм статусом володаря Кубка України. Суперник довго морочив голову, о котрій грати. Потім взагалі думав відмовитися, але в підсумку приїхав. На 43-й хвилині спарингу в тренувальному центрі пропало освітлення. На той час ворскляни програвали з рахунком 1: 2, і тренер команди супротивника, почекавши п'ять хвилин, сказав футболістам грузиться в автобус. Тільки він рушив - світ з'явився. На наступний день на офіційному сайті цього клубу вийшов великий такий заголовок: «Ми обіграли володаря Кубка України», - але не було ні слова про те, скільки тривав матч.
Загалом, скоро почнеться зимовий футбол. Готуйтеся до перегляду і сильно не критикуйте. У нашій історії було чимало випадків, коли чемпіони турецького та іспанського узбережжя провалювали потім весняну частину сезону. Бувало й навпаки - на зборах команда всім програвала, а потім набирала хід. Тут важливо, щоб сам тренер домагався тих цілей, які він поставив, а футболісти вирішували його завдання. Найчастіше цей процес носить нудний характер, а голи в більшості своїй стають наслідком рикошетів, пенальті і так далі. У всякому разі, на офіційних сайтах практично всіх українських клубів раз у раз читаєш: «Наша команда володіла повною перевагою, а суперник один раз перейшов центр поля і забив». Втім, робота клубних прес-служб в підготовчий період - тема для окремої розмови ... Турецький щоденник. Наші мільйони - в чужі кишені Турецький щоденник. На морському пісочку я Марусю зустрів ... Турецький щоденник. Бразильці зійшли з дистанції, а Луческу покарав воротарів