Ляпас «Червоним дияволам»: два роки тому Швейцарія сенсаційно розгромила Бельгію

У першому розіграші Ліги націй підопічні Володимира Петковича завдали бельгійцям найвідчутніше за останні десять років поразки

Фото uefa.com

Йдеться про заключному поєдинку групи А2 Ліги націй між збірними Швейцарії та Бельгії, в якому вирішувалася доля путівки у фінальну четвірку цього нового європейського футбольного турніру. Після домашньої перемоги в Брюсселі з рахунком 2: 1 бельгійці прибули в Лозанну в ролі явного фаворита. Цей статус гості підтвердили вже в дебюті зустрічі, до 17-й хвилині матчу спокійно і впевнено ведучи в рахунку 2: 0. Але потім сталося те, що пізніше бельгійська преса назве не інакше як «швейцарським дивом» або «альпійської рулеткою». Складно пояснити, що сталося з господарями поля в середині першого тайму, що послужило тим поштовхом або відправною точкою настільки неймовірного перетворення, але після двох пропущених голів трибуни місцевої арени раптом побачили свою команду зовсім інший: зухвалої, вибуховий, креативної, яка не визнає ніяких авторитетів. Поступово перехопивши ініціативу в центрі поля, збільшивши інтенсивність флангових атак і тим самим помітно «розтягнувши» оборону бельгійців, господарі поля зуміли переломити хід поєдинку і протягом п'яти хвилин зусиллями Родрігеса і Сеферович двічі вразити ворота гостей, а за хвилину до перерви завдяки винахідливою грі того ж Сеферович, ще й вийти вперед: 3: 2. У другому таймі все логічно чекали пробудження грізних бельгійців і покарання ними зухвалих господарів, але на ділі ж сталося навпаки. Швейцарці немов на другому диханні ще більше підвищили темп гри, посилили пресинг по всьому полю і продовжили приниження бронзових призерів останнього чемпіонату світу. Джака, Фернандес, Фройлер і Цубер впевнено припиняли всі спроби бельгійців повернути собі панування в центрі поля, в свою чергу раз у раз небезпечно виводячи Шакірі і Сеферович до воріт Куртуа. Ближче до кінцівці матчу ця тактика зрештою принесла бажаний результат, дозволивши Ельведі і Сеферович ще двічі вразити ворота «червоних дияволів». А вийшли на заміну в другому таймі відразу два небезпечних форварда гостей Батшуайі і орігамі так і не змогли зламати оборону господарів поля, вміло організовану захисним квартетом швейцарців в особі Клозе, Мбабу, Ельведі і Родрігеса. Підсумковий результат поєдинку (5: 2 на користь господарів поля) закономірно вивів збірну Швейцарії в фінальну четвірку Ліги націй, ставши, в свою чергу, холодним, протверезним душем для злегка зарозумілих лідерів рейтингу ФІФА. Через якийсь час, повертаючись до аналізу цього поєдинку, головний тренер бельгійців Роберто Мартінес відверто зізнається журналістам: «Ви не повірите, але ця поразка в Лозанні від швейцарців залишило в моїй душі куди більш важкий осад, ніж навіть програш французам в півфіналі чемпіонату світу . А все тому, що я ніколи ще не бачив свою команду настільки безпорадною і беззбройний в грі з командою, яка була нам явно по зубах. Так, можна шукати виправдання в втоми після чемпіонату світу, в тому, що ми не змогли виставити на гру свій найсильніший склад, що я дозволив собі кілька експериментів в обороні і атаці, але все це анітрохи не применшує достоїнств нашого суперника, піднісши нам гідний урок справжнього футболу. Ми, звичайно ж, повинні були вигравати цей матч, але несподівано зіткнулися з тим, що називається футбольний характер, самовідданість і гідність. Сподіваюся, що все те, що сталося в цьому поєдинку, стане хорошим уроком для моїх хлопців. В останні роки я багато чув про помітний прогрес швейцарського футболу, але те, що я побачив на футбольному полі в Лозанні, перевершило всі мої очікування. І сьогодні я можу з упевненістю сказати, що на футбольній карті Європи з'явилася ще одна серйозна команда, з якою доведеться рахуватися всім. Так, у них в складі поки що немає гучних імен і футбольних зірок континентального масштабу, але є колектив. Справжній, згуртований, самовідданий колектив добротних футболістів, які у важку хвилину здатні проявити такий патріотизм і самовіддачу, протистояти якому не всім і не завжди під силу. Варто їм тільки зловити найменший кураж, відчути найменшу слабинку в грі суперника, як скромна на перший погляд команда тут же перетворюється в потужний і організований колектив, який починає диктувати тобі свою гру і в підсумку домагається бажаного для себе результату. Зі швейцарцями не можна розслаблятися ні на хвилину, не можна упускати ініціативу, не можна давати їм ні найменшого приводу переконатися в своїх силах. В іншому випадку - чекайте неприємного сюрпризу, на зразок того, що трапився з нами ... » Рада, яку напевно варто прислухатися і української збірної перед відповідальним поєдинком у Львові. Володимир Грабіщенко з Бельгії У стані суперника. Збірна Швейцарії оголосила склад на матчі з Україною і Німеччиною