Під контролем капітана. Стандарти збірної України у відбірковому турнірі (частина 2)

У відбірковому турнірі Євро-2020 збірна України не пропустила після розіграшів кутових і штрафних жодного м'яча!

Фото УАФ

Розібравши стандартні положення збірної України в відбірковому турнірі чемпіонату Європи 2020 року, ми прийшли до висновку, що напрацювання тренерського штабу Андрія Шевченка були досить непоганими (детальний аналіз - тут). Але це лише одна сторона медалі - атакуюча. Тепер розберемо гру синьо-жовтих при стандартах в обороні, і відразу відзначимо, що проблем у нас хоч і вистачало, але на виході ми не пропустили жодного (!) М'ячі після стандартів, якщо не брати до уваги пенальті. Хіт-парад Андрія Шевченка. Візитна картка - воля до перемоги З першого ж матчу Андрія Шевченка футболісти збірної України використовували при стандартах в обороні змішану схему, але вона завжди залежала від особливостей суперника. Найбільш популярна розстановка нашої команди - три (два) футболіста стояли в зонах, один гравець контролював ближню штангу і розіграш, п'ятеро розбирали суперників персонально, а ще один (два) виконавець відповідав за підбір м'яча. У більшості матчів схема була саме такою, а в першому ж поєдинку відбору до Євро-2020 українців чекало саме серйозне випробування, в тому числі і в частині стандартів.

Португалія - ​​Україна - 0: 0. 20 стандартів, 5 ударів, 0 голів

Португальці поставили всі рекорди по стандартам біля воріт збірної України за весь час роботи Андрія Шевченка. Тільки в першому таймі вони подали дев'ять кутових, а ось штрафних у них взагалі не було - наші грали досить акуратно. Перші вісім корнерів господарі вперто розігрували, але завдали лише два удари по воротах з-за меж штрафного майданчика. Українці були блискуче готові до такого повороту подій, а перша подача від кутового прапорця відбулася в компенсований до першого тайму час - і вона відразу увінчалася пострілом з другого поверху. До слова, персонально проти Кріштіану Роналду грав Сергій Кривцов, і у нього була не найпростіше завдання, оскільки португальці раз у раз ставили блоки для свого маневрує форварда. Після перерви піренейці чергували подачі з розіграшами, але з 10-ти їх стандартів до удару привів лише один (був ще невдалий постріл безпосередньо зі штрафного). Впевнено керував обороною Андрій Пятов, який кілька разів вдало зіграв на виході і відбив два удари. На підборах можна було зіграти і уважніше, адже суперник тричі заволодівав нейтральним м'ячем.

Люксембург - Україна - 1: 2. 8 стандартів, 5 ударів, 0 голів

У таких матчах стандартам в обороні потрібно приділяти підвищену увагу, адже для суперників рівня Люксембургу - це чи не головний шанс забити гол. У першому таймі у господарів було всього два штрафних, і після одного з них вони завдали два забійних удару по воротах, але Андрій Пятов був на висоті. Відразу після перерви люксембуржці подали три (!) Кутових поспіль, причому перший з них був розіграний досить хитро, і ми цього явно не чекали. Під кінець матчу пройшла хороша подача з корнера, але нас пробачили. Загалом, складний поєдинок і за стандартами, адже португальці завершили ударами лише 19% своїх домашніх заготовок, а люксембуржці - 38%

Україна - Сербія - 5: 0. 5 стандартів, 0 ударів, 0 голів

Зате гра з Сербією в плані стандартів в обороні вийшла практично ідеальною. У гостей було два кутових при рахунку 0: 0, але в обох випадках вдало на виході зіграв Андрій Пятов. Всього серби виконали п'ять домашніх заготовок, але в цей вечір дивувала одна команда - команда Андрія Шевченка.

Україна - Люксембург - 1: 0. 7 стандартів, 1 удар, 0 голів

Набагато складніше було матч з Люксембургом. У ньому ми навіть пропустили гол після подачі зі штрафного, але добре, що асистент арбітра не буде прогавив в цьому епізоді чистий офсайд. У гостей була хитра задумка з розіграшу штрафного, але вона не пройшла. Був постріл в штангу з прямого удару. У трьох випадках передачі зі стандартів знімав на виходах Андрій Пятов.

Литва - Україна - 0: 3. 10 стандартів, 5 ударів, 0 голів

У Литві нас теж добре потренували на стандартах, хоча швидкий гол допоміг уникнути нервування. Господарі подавали з будь-якої точки - аби м'яч долетів до штрафної. Були у них і розіграші, а три удари з п'яти вони завдали з дальньої дистанції (один раз ми грубо помилилися на підборі в небезпечній зоні). Загалом, ударів вистачало, але насправді нічого такого вже небезпечного не було.

Україна - Литва - 2: 0. 3 стандарти, 1 удар, 0 голів

У Харкові проблем було ще менше. За весь матч литовці подали три кутових, один з них довели до удару, але наносився він з вкрай незручною позиції. Так що перевага суперника в антропометрії нам вдалося нейтралізувати, а після одного з корнерів ми змогли організувати блискучу контратаку. У таких матчах, ще раз підкреслю, один стандарт може багато зіпсувати, але підопічні Андрія Шевченка цього не допустили.

Україна - Португалія - ​​2: 1. 13 стандартів, 8 ударів, 0 голів

У домашньому поєдинку з Португалією нас чекала ще одна перевірка на міцність. Вже на перших хвилинах Кріштіану Роналду двічі пробив зі штрафних - обидва рази під кутом і обидва рази м'яч не долетів до воріт. Потім гості робили те ж саме, що і в Лісабоні - як правило, розігрували кутові. Було дуже небезпечно, але наші читали майже всі маневри. Зате недопрацьовували на підборі - це факт. Гості двічі наносили удари по воротах синьо-жовтих з півкола, а перед самою перервою після подачі зі штрафного пробив і в створ воріт Андрія Пятова, який в цей вечір знову був на висоті. У другому таймі голкіпер Шахтаря відбив м'яч після чергового потужного удару Кріштіану Роналду зі штрафного, а потім впевнено зіграв на виході при кутовому. Португальці, щоправда, один раз подали так, що Пепе пробивав із забійної позиції, але в ворота він не потрапив. У підсумку вийшло чимало ударів, але гол нам забили тільки з пенальті, які ми виносимо за дужки.

Сербія - Україна - 2: 2. 3 стандарти, 1 удар, 0 голів

У виїзному матчі з Сербією українці знову пропустили з пенальті (за весь відбірковий турнір наша команда жодного разу не пробивала з точки), але з робітниками стандартами противника вони, в общем-то, впоралися. Правда, перший же кутовий був небезпечний і завершився ударом, з яким впорався наш воротар. Але це все, чим запам'яталися серби після стандартних положень. Хоча вони пару раз намагалися кидати м'яч в штрафну прямо з аутів, але зненацька синьо-жовтих застати не змогли.

висновки

Нуль пропущених голів після стандартів в восьми іграх - це дуже добре. У чотирьох матчах Ліги націй у нас була одна така пробоїна, в 10-ти поєдинках кваліфікації до останнього чемпіонату світу - теж одна, а в трьох іграх Євро-2016 - три. Так що динаміка позитивна. Бентежить, що стандартів у наших воріт багато - більше, ніж ми самі їх створили. Практично половина з них припала на зустрічі з Португалією, але напередодні чемпіонату Європи потрібно рівнятися на суперників саме такого рівня. За нашим воротам завдали чимало ударів: в той час як ми доводили до логічного завершення 24% розіграшів стандартів, суперники робили це в 27% випадків. Так, вистачало пострілів з середньої та дальньої дистанції, тому питання підбору м'яча після кутових і штрафних потрібно приділити увагу: якщо в атаці ми вигравали у суперників в цьому компоненті, то при стандартах в обороні явно поступилися (8:17). Вся ця статистика носила б зовсім сумний характер, якби не дії голкіпера Андрія Пятова. Сім відображених ударів після стандартів - це, швидше за все, звичайна воротарська норма. Вразила впевнена гра капітана збірної України на виходах і при перехоплення, а також загальне керівництво обороною.

Порівняння

Суперники збірної України по Євро-2020 у відбірковому турнірі зі змінним успіхом грали при стандартах в обороні: голландці - надійно, австрійці - немає.