Гра нервів і найпізніший гол. Ексклюзивні факти з історії збірної України

У напруженому, ряснів грубістю і хамством матчі в Маріборі, наша команда відстояла нічию зі Словенією (1: 1) і з шостої спроби подолала бар'єр плей-ФФ, завоювавши путівку на Євро-2016

Фото Євгена КРАВСА

Після поразки у Львові від збірної України (0: 2) наставник словенців Сречко Катанец поскаржився на суддівство. Мовляв, другий гол у ворота Хандановича господарі забили з офсайду. А ще - на брак майстерності своїх підопічних, які не зуміли скористатися вадами в грі синьо-жовтих і не реалізували ряд вигідних моментів, а також на відсутність везіння. Залишали Львів з похиленими головами Що до власне поєдинку, колишній одноклубник Олексія Михайличенка по Сампдорії зауважив: «Звичайно, поразка ускладнює наше завдання, однак це ще не кінець. У Маріборі ми постараємося відігратися. Хоча суперник дійсно сильний, володіє хорошим підбором виконавців. Крім того, відмінно підготовлений фізично. Але і у нас є, на кого покластися. До речі, Ілічіч я замінив, щоб зберегти його на матч-відповідь ». Оптимізм Катанеца не дуже поділяла словенська преса. «Наші покидали Львів з похиленими головами, а українці - з запасом міцності в два м'ячі, - написала газета Dnevnik. - Хлопцям Катанеца не вдалося нанести жодного точного удару. Словенія розчарувала, видно різницю в класі ». «Поразка серйозно віддалило Словенію від Євро-2016, - вторили Slovenske Novice. - Україна заслужено перемогла, її перевага була очевидною ». А Delo акцентувало увагу на «дуже складному завданні в домашньому поєдинку». Вирішили заощадити час і відразу вилетіли Міг би поскаржитися на шведського арбітра Йонаса Ерікссона і Михайло Фоменко. Щонайменше, в трьох епізодах рефері вибачив гостей за відверту грубість, не показавши їм жовтих карток. Але Михайло Іванович філософськи зауважив: «Увага слід звертати на те, що ти можеш виправити. На арбітраж ми вплинути не в силах ». «Підсумковий результат нас порадував, - продовжував наставник синьо-жовтих. - Прикро тільки, що не все виходило в першому таймі. На щастя, суперник не покарав нас за промахи. Другу половину зустрічі ми провели краще. Але зроблений лише перший крок, і розслаблятися приводу немає ». У Марібор наша команда, як і словенці, вилетіла відразу після прес-конференції головного тренера. «Оскільки після кожного такого поєдинку хлопці засипають лише під ранок, ми вирішили заощадити час, - пояснив Фоменко. - А відновлюватися будемо вже на місці ». Голосисті подільники підлих витівок Як в Україні Львів, так в Словенії Марібор вважався фартовим для збірної містом. Тут вона не програвала протягом більше п'яти років. «У Маріборі я грав зі збірною тричі, і тричі перемагав», - підтвердив Сречко Катанец. Але тут же додав: «Я нічого не маю проти інших арен. Головне, щоб трибуни були заповнені, і глядачі підтримували команду. І якщо таке рішення прийнято, у мене заперечень немає ». Трибуни виявилися майже заповненими, але це без малого всього 13 тисяч чоловік - мізер за вітчизняними мірками. Правда, словенські вболівальники виявилися не просто голосистими, але ще і хорошими подільниками гравців своєї збірної в прагненні перетворити футбольний поєдинок в потворне, що викликає огиду видовище. Підопічні Катанеца з перших же хвилин, а точніше - секунд, взяли на озброєння грубість, провокації, підлі витівки нишком аж до плювків в суперників. Капітан команди Цесар вже на 20-й секунді зарядив в щелепу Селезньову, і той впав, як в нокдауні. Почалося з'ясування стосунків. Коноплянка брикнув ногою і зачепив Бречко Досвідчений турецький арбітр Джюнейт Чакир, який проводив, до слова, вже свій п'ятий матч за участю української збірної, тут же висунув Цесара гірчичник, і, здавалося, зуміє взяти кермо управління грою в свої руки. Однак пробити штрафний Коноплянка зміг тільки через пару хвилин. Ханданович не без зусиль потягнув м'яч з правого нижнього кута. А ще через якусь хвилину картку перед очима побачив вже Коноплянка. Севілец завозився з м'ячем, Бречко його збив і буквально навис над нашим гравцем - мовляв, не симулюй. Коноплянка не знайшов нічого кращого, як брикнуть ногою, зачепивши при цьому стегно словенця. Злетілися буквально всі гравці. Такий початок не обіцяло нічого доброго, а вже тим більше гол, пропущений синьо-жовтими вже на 11-й хвилині. Бірса навісив, Пятов відбив м'яч перед собою, Хачеріді і Федецький не змогли перешкодити Новакович пробити, але удар у того не вийшов. М'яч злетів у повітря і опустився на голову причаївся на дальній штанзі Цесара - 0: 1. Поступалися в швидкості, бойовитості, організації Треба сказати, що господарі активно почали зустріч, і мали досить відчутну перевагу. Вони швидко долали середину поля, грали широко, і саме з флангів, на відміну від львівського поєдинку, загострювали ситуацію. Катанец в старті випустив мобільних пічник і Безяка, а Ілічич, якого, за власним зізнанням, він приберіг для Марібор, залишився в запасі. У нас Гармаша замінив Степаненко, який разом з Риболовлею відповідав за опорну зону, вище їх розташовувався Сидорчук. Підопічні Фоменко з допомогою короткого і середнього пасу намагалися притримати м'яч, налагодити контроль над ним, а при нагоді кидали вперед Коноплянку і Ярмоленка. Таке траплялося нечасто, але динамівець в одному випадку ледь не замкнув флангову передачу, а іспанець в іншому зробив перехоплення, віддав снаряд під удар Селезньову, але з ним впорався Ханданович. В цілому наша команда поступалася супернику у швидкості, бойовитості, організації гри. З виходом Гармаша зажевріла надія Словенці ще до перерви могли збільшити перевагу. Спершу Пічник у вигідній позиції ледь не дістав м'яч після подачі Бирси від лівої бровки. А потім після навісу все того ж Бирси м'яч заметушився по периметру нашої штрафної, і врешті-решт ліг на ногу пічника. Тут вже рятувати команду довелося П'ятову. Другий тайм почався з фірмового проходу, зміщення право і каверзні пострілу Коноплянки з відскоком - Ханданович впорався і з ним. А потім все повернулося на круги своя, і тільки з виходом на поле Гармаша зажевріла надія на перелом у грі. Спочатку в епіцентрі уваги опинився сам Гармаш, потім були хороші удари у виконанні Ярмоленка і Шевчука (знову на висоті Ханданович!), Нарешті, Ракицький потужно запустив снаряд над поперечиною. Десять хвилин, що розтягнулися до нескінченності Катанец відчув недобре і кинув в бій Ілічич і Любіянкіча. На 74-й хвилині Ракицький невдало зрізав м'яч на кутовий. Цесар після подачі з кута воротарського бив головою напевно. Пятов дотягнувся. Емоції, кілька Ущухлий, знову вийшли на перший план. Останні десять хвилин і компенсовані п'ять з хвостиком розтягнулися в часі, як здалося, до нескінченності. І перетворилися в пекло. У тому числі і для Чакира, який, схоже, думав тільки про одне: як довести матч до фінального свистка, не дозволивши господарям і їх прихильникам повністю злетіти з котушок. Почалося все з того, що глядачі закидали Пятова фаєрами, проте арбітр не ризикнув відвести команди в роздягальні. Потім Федецький зрізав Йокіча, словенці небезпечним штрафним не скористалися, що ще більше підвищило градус. Відрив Кравця і останній матч Хандановича Наші почали панікувати. Чакир забув про картки. Навіть в епізоді, коли Цесар ліктем розбив голову вийшов на заміну Кравцю. І лише коли Бречко відверто ногою вдарила не володів м'ячем Коноплянку, видворив того з поля.        А потім був відрив Кравця від переслідувачів, пас на Ярмоленка і найпізніший гол збірної України в її історії - 1: 1. Йшла 7-я додана хвилина. Для Саміра Ханданович цей пропущений м'яч виявився останнім у складі національної команди. Після матчу він оголосив, що завершує виступи в збірній. Максим ТРЕТЬЯК протокол СЛОВЕНІЯ - УКРАЇНА - 1: 1 17.11.2015. Марібор. Стадіон Людські Врт. 7 градусів. Короткочасні дощі. 12 702 глядача. Матч плей-офф Євро-2016. арбітр - Д.Чакир (Туреччина). Словенія: Ханданович, Бречко, Цесар, Іліч, Бірса (Лазаревич, 80), Новакович, Йокич, Пічник (Ілічич, 67), Камплі, Крхин, Безяк (Любіянкіч, 68). тренер - С.Катанец. Україна: Пятов, Хачеріді, Степаненко, Ярмоленко, Коноплянка (к) (Тимощук, 90 + 6), Селезньов (Кравець, 80), Шевчук, Сидорчук (Гармаш, 61), Федецький, Риболовля, Ракицький. тренер - М.Фоменко. Голи: 1: 0 Цесар (11), 1: 1 Ярмоленко (90 + 7). попереджені: Цесар, Йокич, Пічник, Лазаревич - Коноплянка, Риболовля. На 90-й (+3) хвилині видалений Бречко (умисний удар суперника ногою).

Виконком та Фоменко віддали перевагу Львів. Ексклюзивні факти з історії збірної України