День в історії. Диво імені Михайла Фоменка

11.10.2021 15:01

У цей день в 2013 році в рамках відбору до ЧС 2014 українська збірна здобула важливу перемогу в грі з командою Польщі

11 жовтня

Надвольову перемога словенців

1995 рік - у відборі до Євро-1996 наша збірна зазнала дуже неприємне ураження від Словенії. У Любляні наші вже в дебюті виявилися в меншості, після того як Жабченко в'їхав в Заховича. Однак виступали потужно і повели в два м'ячі. Після передач Юрія Калитвинцева забивали Віктор Скрипник і Тімерлан Гусейнов.

Однак після перерви господарі зробили маленьке чудо. Дубль Сашо Удович (бельгійський Беверен) і ще один м'яч від Златко Заховича (португальська Гімараєш) допомогли словенцям домогтися надвольову перемоги. Правда, наші були засмучені помилками арбітра, стверджуючи, що, щонайменше, один м'яч господарі забили з офсайду. У тому відборі, дебютному для нашої молодої збірної, вона виступила набагато слабкіше очікувань.

Словенія - Україна 3: 2

Довели перевагу в Єревані

1997 рік - в кваліфікації до чемпіонату світу 1998 року Україна була серед лідерів своєї групи, незважаючи на конкуренцію з боку діючих чемпіонів Європи німців і міцних португальців. І під кінець відбору, граючи проти Вірменії, довела свою перевагу, коли Андрій Шевченко забив після передачі представника німецького Вердера Скрипника. А вже у другому таймі Ребров асистував ще одному майбутньому бременців - Максимову.

Відбірковий турнір Україна завершила другий, отримавши в суперники Хорватію. І тут-то зіграло Єреванське «відлуння» - до найважливішого загребському поєдинку були дискваліфіковані Калитвинцев і Шевченко, і заміни їм, судячи з результату першого стикового матчу, знайти так і не вдалося ...

Вірменія - Україна 0: 2

Прийшли до тями після «польського конфузу»

2000 рік - після поразки від Польщі на самому початку відбору до чемпіонату світу 2002 року була робоча перемога в Вірменії. Тому в третьому турі нашої збірної потрібно було перемагати норвежців. Їх збірна - учасниця двох останніх міжнародних турнірів. Вона у своєму розпорядженні низку гравців з непоганим міжнародним досвідом, включаючи представників провідних клубів і ліг. Так що коли на початку другого тайму після передачі Воробея наша головна зірка - сяючий в Мілані Андрій Шевченко - забив у ворота господарів, це сприйняли з полегшенням. Важлива перемога допомогла прийти до тями після «польського конфузу» ...

Норвегія - Україна 0: 1

Пісне початок не сприяло вірі в гучні обіцянки

2003 рік - в цей день Олег Блохін дебютував на посаді головного тренера збірної України. Початок вийшло не дуже яскравим - нульова нічия в товариському матчі з Македонією. Однак в результаті великий український футболіст допоміг збірній досягти найбільших в її історії результатів.

Спочатку масштаб особистості Блохіна-футболіста превалював над досягненнями Блохіна-тренера. Преса стібається над його обіцянкою вивести збірну на мундіаль з першого місця. І пісне початок не сприяло вірі в такі обіцянки. Втім, історія розсудила на користь Блохіна.

А вже в дебютному матчі були помітні ті риси, які в підсумку стануть характеристикою збірної за Олега Володимировича. У грі з Македонією він дав дебютувати Шершуну, Гаю, Луценко, Назаренко і Косиріну. Надалі побудував національну команду під своє бачення. І дотримав свого слова.

Україна - Македонія 0: 0

Було ясно: найвідповідальніший матч осені - ось він

2006 рік - на початку відбору до чемпіонату Європи-2008 Україна очікувано обіграла Грузію і очікувано поступилася Італії - свіжому чемпіону світу, з яким в тому році зустрічалася тричі. Було цілком очевидно: найвідповідальніший матч осені - ось він. Шотландці разом з нами збиралися кидати виклик фаворитам групи - французам і італійцям. Обігравши Фарери, Литву і навіть Францію, вони сенсаційно лідирували в нашій групі.

Однак спочатку Кучер замкнув подачу Свідерського, а потім Шевченко заробив і реалізував пенальті. Україна домоглася найважливішої перемоги, яка давала їй надію на успішне продовження відбору.

Україна - Шотландія 2: 0

Бойова нулевка з «картатими»

Андрій Пятов

Фото Євгена КРАВСА

2008 рік - у відборі до чемпіонату світу-2010 Україна грала один з найважливіших матчів - з Хорватією. Після перемог над білорусами і казахами ми були лідерами разом з англійцями. А ось «картаті» встигли програти родоначальникам футболу будинку з принизливим рахунком 1: 4.

Проте, реваншу, на який розраховували хорвати після такої поразки, і українці, після вильоту в плей-офф з хорватами майже десять років тому, не сталося. Була бойова нулевка, в якій кращими виявилися воротар Шахтаря нинішній - Андрій Пятов і колишній - Стіпе Плетікоса, до моменту харківського матчу представляв уже московський Спартак.

Україна - Хорватія 0: 0

Один з найбільш незвичайних товариських матчів в історії збірної

2010 рік - маючи вільний графік в зв'язку з підготовкою до домашнього чемпіонату Європи, Україна зіграла один з найбільш незвичайних товариських матчів у своїй історії. У британському місті Дербі ми воювали з Бразилією - великої і жахливої, але експериментувати і грала в навчальному форматі.

Справжні поціновувачі бразильського футболу нарікали - мовляв, не всіх зірок зібрав Мано Менезес. Але склад у пентакампеонів був такий, що, звичайно, викликав повагу практично кожним прізвищем. Так що проти бразильців наші трималися 25 хвилин, поки Робіньо не допоміг забити Дані Алвес. Спроби відігратися не принесли успіху, а Пато подвоїв рахунок. Загальна оцінка побаченого - програли гідно. Підготовка до Євро-2012 продовжилася.

Бразилія - ​​Україна 2: 0

2011 рік - ім'я спаринг-партнера українців не вселяло побожного жаху. Однак для своїх локальних тактичних завдань цей товариський матч був дуже корисний. В ту пору Естонія потужно виступала у відборі до Євро-2012, обігравши Сербію і Словенію, і навіть випереджала нашу збірну в таблиці коефіцієнтів!

Це підтвердив і хід подій. Рибці довелося кілька разів вступати в гру. Але перед перервою Тимощук вивів на ударну позицію Олега Гусєва, якому і вдалося відкрити рахунок. У другому таймі Алієв після передачі Бутко закріпив наша перевага. А в кінцівці в ворота Рибки навіть був призначений пенальті, який наш голкіпер відбив. Цьому був особливо радий Селін, фолівшій на Беренгрубе.

Естонія - Україна 0: 2

Чудо імені Михайла Фоменка

Фоменко

2013 рік - в рамках відбору до бразильського мундіалю наша збірна грала один з найважливіших матчів - проти поляків. Після надихаючої перемоги над Чорногорією і стратегічно важливою домашньої нічиєї з англійцями треба було зібрати всі сили на вирішальну гру. І після передачі Коноплянки витончений удар Андрія Ярмоленка приніс нашій збірній три очки, які за вагою були як всі шість.

Шкода, чудо імені Михайла Фоменка не тривало до матчу-відповіді плей-офф у Франції. Але наснагу, подароване нам тоді збірної, безцінне.

Україна - Польща 1: 0

Дубль Малиновського наблизив до Євро-2020

Фото УАФ

2019 рік - збірна України в Харкові обіграла команду Литви в кваліфікації Євро-2020.  Помилки оборони литовців і тиск українців не могли не вилитися в забитий гол. Прийшов він на 29-й хвилині під час позиційної атаки, коли Малиновський почав просування вперед і обігрався з Мораесом, який повернув п'ятою. Руслану залишалося тільки прошити кіпера суперників, з чим він успішно впорався.

У другій половині зустрічі малюнок гри не змінився, а підопічним Шевченко здорово допоміг ще один гол Малиновського. Українці звично контролювали м'яч і творили, але без гостроти, поки Ярмоленка не заробив небезпечний штрафний. Руслан виконав гарматний удар в дальній кут - Черняускас навіть не смикнувся.

Україна - Литва 2: 0