День в історії. Перший «технар» в історії збірної

17.11.2021 12:01

Цього дня XNUMX року збірна України не зі своєї волі не вийшла на поле в ​​матчі Ліги націй зі Швейцарією, що обернулося технічною поразкою та втратою місця в елітному дивізіоні.

17 листопада

1999 рік - Україна зіграла один з найдраматичніших матчів за всю свою історію. Після поразки в один м'яч в першому стиковому поєдинку за вихід на Євро-2000 наша збірна вдома повинна була обігравати словенців. Влаштовувала навіть проста мінімальна перемога. Однак в пізній осінній день нам довелося боротися не тільки з суперником, але і з погодою. Снігопад може утруднити комбінаційну гру. Це було більше на руку суперникам, яким треба було руйнувати, а не творити.

Дефіцит відіграли, але рахунок не втримали...

Наші виставили досить агресивну схему з трьома номінальними форвардами. Суперники протистояли міцним оборонним блоком. Звичайно, не вистачало нашим віддалених в Люблінському матчі Парфьонова та Гусіна. Проте, треба було думати про те, як відігравати дефіцит в один гол.

А між тим, словенці почали активно. Після розіграшу штрафного Міліновіч навіть влучив у ворота, перевіривши Шовковського. А на 32-й хвилині на діагональ відгукувався Карич і навіть пробив повз Шовковського. Але м'яч прокотився в сантиметрах від дальньої стійки. Наші відповідали кількома фланговими рейдами Лужного і Косівського, проте точно пробити після навісів і прострілів не вдавалося. На початку другого тайму повз ворота головою пробив Ребров. А на 69-й хвилині Шевченко заробив, а Ребров реалізував пенальті.

Рахунок 1:0 влаштовував господарів, навіть пішли заміни на утримання. Проте курйозний гол із дальнім ударом та рикошетом дозволив словенцям зрівняти рахунок. 1:1. Цей точний удар Павліна зрештою і відчепив Україну від чемпіонату Європи. А як цікаво було б подивитися на нашу збірну у групі з Іспанією, Югославією та Норвегією, де врешті-решт виявилися словенці…

Україна — Словенія — XNUMX:XNUMX

Княжий щит знову був прибитий на ворота Царгорода

Юрій Дмитрулін і Андрій Шевченко. Стамбул. 17 листопада 2004 року. Фото East News

2004 рік - збірна України здобула одну з найяскравіших перемог в своїй історії. В гостях у Туреччині, бронзового призера останнього чемпіонату світу і одного з головних конкурентів у боротьбі за путівку до Німеччини, наша команда здобула велику виїзну перемогу. Уже в дебюті на Шюкрю Сарачоглу стало гаряче. Швидка атака турків - і Ніхат виявився перед Шовковським, але не зміг переграти нашого воротаря, а повторний удар не вдався. Відповідь наших - більш ніж гідний. Після передачі Вороніна Гусєв з ходу пробив з лінії штрафної, відкривши рахунок. 0: 1.

Бентежний початок тільки заохотило господарів. Великими силами вони пішли вперед, і ось уже Емре опинився на вістрі, але втратив м'яч. А наші методично відповідали контрвипадами, ефективно переводячи м'яч вперед і користуючись розгубленістю суперників. І ось уже Воронін відпасував на Шевченка, той залишив не при справах Сервета і чітким ударом в кут подвоїв цифри на табло. 0: 2.

За рахунком підопічні Блохіна грали чудово

Удар зі штрафного Ніхата, його ж спроба з гострого кута, на яку зреагував Шовковський. Слідом - випади Гекденіз, Фатіха, того ж Ніхата. Так, турки відчайдушно намагалися відігратися. Але при цьому жертвували надійність позаду, так що ще до перерви Воронін потрапив в перекладину, а Воробей і Шевченко виходили на небезпечні позиції. Після перерви Окан, Емре і Неджаті турбували нашого воротаря. Однак за рахунком підопічні Блохіна грали чудово. І заміни теж дуже посилили гру. Рикун, наприклад, наприкінці видав кілька чудових передач. Однією з них сповна скористався Шевченко. Після проходу плеймейкера Дніпра Андрій на дальній штанзі у падінні переправив м'яч у ворота. 0:3!

Збірна України порадувала своїх шанувальників! Крах турецьких ілюзій - і царське виступ українців. Княжий щит знову був прибитий на ворота Царгорода. І зробила це збірна України! Не в останню чергу, це яскравий виступ, напевно, вплинуло і на європейських журналістів. Незабаром вони присудили Андрію Шевченку Золотий м'яч. Третім, після Блохіна і Бєланова, Шева увійшов в клуб кращих гравців континенту та світу. Це було заслужене визнання величі українського нападника, який залишив помітний слід в світовому футболі.

Туреччина — Україна — XNUMX:XNUMX

Опинилися на четвертому місці з туманними перспективами...

Фото segodnya.ua

2007 рік - Збірна України провела передостанній матч відбіркового турніру Євро-2008. У ситуації, коли лише перемога дозволяла зберегти свою спортивну честь, Команда №1 не впоратися з литовцями - своїми головними переслідувачами в таблиці групи В. У дебюті наче гра нашим давалася. Шевченко головою після корнера та зі штрафного пробивав по воротах Карчемарскаса, здалеку били Ротань та Шелаєв. Проте литовська збірна провела одразу кілька небезпечних атак, які змушували вступати у гру Шовковського. А перед перервою відкрила рахунок. Чигринський після флангового прострілу подарував м'яч Савенасу, який холоднокровно розправився з нашим воротарем. 1:0.

До речі, наприкінці першого тайму Шовковський ще й отримав травму. Тож довелося робити позапланову заміну. Ще до перерви зловив кураж воротар Карчемарскас відбив удар Шевченка. Небезпечно пробивав остан кутового Чигринський. Але відігратися ніяк не вдавалося. Та ще й суперник відповідав час від часу гострими атаками, так що з третього удару у ворота подвоїв рахунок. Станкявічюс дав передачу на хід Данілявічюс, який спритно перекинув П'ятова. 2: 0.

Від такого шоку оговтатися нашим вже не вдалося. Лише Мілевський міг забивати хоча б один м'яч. Але, вийшовши після пасу Ротаня на воротаря, Артем не влучив у ворота. Збірна України опинилася на четвертому місці з туманними перспективами ... Це був один з найгірших відбіркових турнірів в історії нашого футболу.

Литва — Україна — XNUMX:XNUMX

Вольова нічия з гідним спаринг-партнером

2010 рік - збірна України провела товариський матч зі Швейцарією. «Хрестоносці» чудово розуміли специфіку нашої ситуації. Самі вони не так давно брали спільно з Австрією чемпіонат Європи, тому знали, як проводити дні в очікуванні свята збірним України та Польщі. Оттмар Хітцфельд, з Баварією проходив Динамо в Лізі чемпіонів, а також сватають у свій час пресою на пост головного тренера киян, виставив проти нашої збірної сильний склад. У тому числі з набирающими авторитет молодими гравцями. А ось Юрій Калитвинцев дав дебютувати (вже по ходу матчу) молодим Тарасу Степаненко та Миколі Морозюку.

Вже у дебюті господарі могли відкривати рахунок, але на удар головою потужного Джуру після штрафного відреагував П'ятов. В українців пробували пробивати здалеку майстри цієї справи — Ракицький та Алієв. Проте їхні спроби вийшли неодруженими. А ось нашому голкіперу доводилося працювати. П'ятов потягнув удар головою Фрая і впорався із закиданням Барнетти. І все ж таки активність господарів матеріалізувалася перед самою перервою. Досвідчений Фрай обвів стінку зі штрафного, не залишивши шансів на порятунок. 1:0.

До речі, ще в першому таймі Хакан Якін струсонув зі штрафного штангу. На другий тайм довелося виходити не в найкращому настрої. Але у нас знайшлися свої майстри: Алієв пальнув зі штрафного і м'яч відскочив від Ярмоленко, так що вже голкіпер Вельфлі не зміг врятувати свою збірну. 1: 1. В моториці рухів і комбінаційної грі Швейцарія була краще в цей вечір. На Пятова виривалися Фрай, Штокер, Якін. Раз по раз Андрію доводилося вступати в гру. І ось після подачі Якіна зі штрафного Фрай випередив українців і відправив м'яч у сітку. 2: 1.

У кінцівці знайшовся свій аргумент

На щастя, в кінцівці зустрічі у наших знайшовся свій аргумент. Отримавши м'яч від дебютанта національної команди Степаненко (і свого давнього знайомого по молодіжці), Коноплянка виконав свій фірмовий удар. Він дозволив Україні відігратися і здобути вольову нічию в матчі з гідним спаринг-партнером. 2: 2.

До початку чемпіонату Європи було ще багато часу. Калитвинцев поступився посадою возвратившемуся в збірну Блохіну, молодь все сміливіше пробивалася в національну команду. А на самому Євро-2012 заспівав свою «лебедину пісню» сам Андрій Шевченко ...

Швейцарія — Україна — XNUMX:XNUMX

Реабілітувалися за біль цілого покоління

Фото East News

2015 рік - відбувся історичний реванш збірної України зі Словенією. 16 років по тому вдалося реабілітуватися за біль цілого покоління. У Марібор наша національна команда їхала з перевагою в два голи. Однак уже в дебюті вона виявилася в хиткому положенні. Після, здавалося, вже захлебнувшегося розіграшу штрафного послідувала ще одна подача. Спочатку пробити П'ятова намагався Новакович, але на добивання встиг захисник-ветеран Боштян Цезар - і відкрив рахунок з ближнього відстані. 1: 0.

Після цього по воротах Хандановича двічі пробивав Селезньов. На подачу Коноплянки на дальній штанзі лише трохи не встиг Ярмоленко. А у господарів перед перервою Пічник перевірив пильність Пятова. Вже на початку другого тайму Коноплянка з фірмовим зміщенням з флангу пробивав з лінії штрафного, але Ханданович грав впевнено. Також інтерівського воротареві довелося відбивати удар Ярмоленка і хвилюватися, коли Ракицький після підключення запустив м'яч вище поперечини. Але голів все не було - ні після наших спроб, ні після ломового Предфінальний тиску господарів. Так що розв'язку пара відклала на саму кінцівку. Господарям залишається штовхати на Цезара, ударом головою не зумів зблизька переграти Пятова. А також на Бречко, зрубів ціною видалення на фланзі Коноплянку.

Розіграли зайвого блискуче

Чисельну більшість в кінцівці Україна використовувала блискуче. Гармаш виніс м'яч вперед, Кравець розігнав контратаку і, опинившись перед воротарем, катнув правіше на Ярмоленка. Андрію залишалося не промахнутися по порожніх воротах. 1: 1! Як багато змішалося в цьому результаті! Найпізніший гол в історії збірної України. Перший прохід через зачаровані плей-офф. Найперший самостійний вихід на чемпіонат Європи. Зрештою, реалізація нашого золотого покоління, що грав в багатому і досить благополучному вітчизняному чемпіонаті, проте після кризи опинився на дострокове вильоті ... Це була казка - шкода, що не вдалося її продовжити на полях Франції.

Словенія — Україна — XNUMX:XNUMX

Фініш безпрограшного відбору Євро-2020

2019 рік - Збірна України провела заключний матч кваліфікації Євро-2020, розписавши нічию в Белграді зі збірною Сербії. Суперники підійшли до останнього поєдинку відбору з різними завданнями. Українці потребували окулярів, щоб напевно потрапити до першого кошика при жеребкуванні фінальної стадії, тоді як серби зберігали примарну надію на друге місце, а заразом і прагнули реваншу за львівські 0:5.

У підсумку зустріч завершилася внічию, 2:2. Синьо-жовті пройшли відбір без жодної поразки, достроково здобувши путівку на Євро. На турнірних розкладів результат матчу в Белграді ніяк не позначився. Збірна України виграла групу, Португалія здолала Люксембург і залишилася другою, а Сербії довелося боротися за потрапляння на Євро-2020 через додаткові матчі, і завдання вони не виконали, програвши у фіналі плей-офф Шотландії в серії 11-метрових.

Сербія — Україна — XNUMX:XNUMX

Матч скасував санітарний лікар

2020 рік — цього дня 2020 року збірна України готувалася провести матч заключного, 6-го туру групового турніру у дивізіоні А Ліги націй. Синьо-жовті боролися зі швейцарцями за третю позицію, що дозволяла продовжити прописку в еліті на наступний розіграш, а перших двох змістах йшли Іспанія та Німеччина.

Проте матч не відбувся. Головний лікар кантону Люцерн відправив збірну України на карантин через позитивні тести на коронавірус, а УЄФА зарахував команді Шевченка технічну поразку з рахунком 0:3. Цей результат відправив синьо-жовтих до дивізіону В, звідки вони піднялися двома роками раніше.

Не допоміг і Спортивний арбітраж у Лозанні, який залишив результат у силі.