Блохін написав заяву. Ексклюзивні факти з історії збірної України

Вигравши в Тирані у Албанії (2: 0), наша національна команда зміцнила своє лідерство в 2-й відбірковій групі ЧС-2006, а через деякий час головний тренер подав у відставку
Олег Блохін

Фото з архіву КОМАНДИ

У чотирьох стартових матчах кваліфікації ЧС-2006 збірна Албанії набрала шість очок. Крім сенсаційного виграшу у греків, в її активі значилася виїзна перемога над Казахстаном (1: 0). Команда перебувала в групі переслідувачів підопічних Блохіна. Успіх в поєдинку з жовто-синіми виводив її на чисте друге місце в групі.

З натяжкою можна порівняти з рівнем четвертої німецької ліги

Зрозуміло, що в Тирані мріяли про перемогу. Однак Ханс-Петер Брігель був обережний в очікуваннях: «Говорити про серйозність наших намірів у відбірковому циклі передчасно. Може, коли-небудь Албанія і буде боротися за високі позиції, але для цього потрібно значно зміцнити внутрішню футбольну інфраструктуру. Поки чемпіонат країни з натяжкою можна порівняти з рівнем четвертої німецької ліги. Тому наші плани не сягають надто далеко. Ми думаємо про кожну конкретну гру і намагаємося провести її якомога краще. Матч з лідером - не виняток, хоча грати проти нього - це завжди щось особливе. На моє переконання, у збірної України немає слабких місць. У неї надійна оборона, добре укомплектована молодими гравцями середня лінія і прекрасне напад. Вона ще жодного разу не програла ».

Брігель передрік нашої збірної місце на мундіалі

«Я подивився два її останні матчі і можу вже зараз передбачити колективу Блохіна місце в фіналі світового чемпіонату, - зробив висновок Брігель. - Але це не означає, що ми віддамо гру супернику без бою ». Бій грянув з перших хвилин. За відсутності Федорова, наставник нашої команди роль другого стоппера відвів Гусіну, при цьому залишився без клубу номінальному хавбеку була доручена персональна опіка Игли Тарі - мабуть, найавторитетнішого і небезпечного гравця атаки в складі господарів. І, треба сказати, Гусін зі своєю місією впорався. Разом з тим здоровенний (зріст 191 см), потужний Тарі, ставши своєрідним громовідводом, розв'язав ноги в'юнким, вибуховим Буші, Дуро і Скеля, які снували по всьому фронту наступу, раз у раз заплутуючи наших захисників.

Поплатився жовтою карткою, коли не встиг за суперником

Особливо гарний був Скела - атакуючий півзахисник німецької Армінії з Білефельд. Тричі до перерви він опинявся на ударній позиції, в одному випадку Шовковський з величезними труднощами парирував його удар під поперечину. Однак, за великим рахунком, цільної гра албанців не виглядала. Підопічні Блохіна вміло закривали зони, нерідко перехоплювали м'яч, проте налагодити зустрічні дії не виходило. Виною тому і не дуже якісний газон, і помилки в передачах, та й з Шевченка та Вороніна господарі око не спускали. І тоді на допомогу жовто-синім прийшли стандарти. Ліберо Русол і до цього ходив вперед, і навіть поплатився жовтою карткою, коли не встиг повернутися і сфолив на тікає суперника. А тут подача Вороніна з кутового припала йому прямо на ногу - 1: 0.

І знову напоролися на жорсткий кулак команди Блохіна

Пропущений гол, схоже, збентежив Орлов. Не створивши за 45 хвилин практично нічого біля їхніх воріт, суперник повів у рахунку. Знадобився час, щоб прийти в себе. Але другу половину зустрічі балканці почали з ще більшим ентузіазмом. І знову напоролися на жорсткий кулак команди Блохіна. Ротань заробив штрафний на лівому фланзі неподалік від бічної лінії. Шевченко навісив м'яч. Так настільки майстерно, що той, пронизав частокіл ніг, разом з Гусіним увірвався в ворота Стракоша. Сумнівів у перемозі нашої команди практично не залишилося. Але стали вичерпуватися і сили - все-таки початок лютого, рівень функціональної готовності футболістів був далекий від оптимального. Довелося упиратися. Тим більше що запал господарів, здавалося, невичерпний.

Вичікувати і використовувати моменти біля чужих воріт

Вистояли. Останньою спробою албанців забити хоча б м'яч престижу став небезпечний удар невгамовного Скеля зі штрафного в поперечину. А Олег Блохін назвав чверть години після другого голу найскладнішим в матчі. «Долю зустрічі вирішили два стандартні ситуації, які Україна використовувала дуже холоднокровно, - не без жалю відзначив Брігель. - Більше шансів у нашого суперника не було. Але це стиль команди Блохіна --вижідать і використовувати ті нечисленні моменти, які виникають у чужих воріт. Ми прекрасно знали про це, але все ж допустили помилки ».

Хлопці вимоталися і не встигали накривати опонентів

«Так, ми усвідомлювали, що в даний період року не зможемо провести всю гру в одному темпі, - в свою чергу зізнався Олег Блохін. - Тому зробили ставку на контратаки. Нам трохи пощастило в першому таймі, адже крім одного стандарту очевидних шансів ми не мали. Самим же важким виявився відрізок в середині другого тайму, коли хлопці помітно вимоталися і не встигали накривати опонентів. Албанці в ці хвилини створили чимало небезпечних моментів, але удача була на нашому боці ». Перемога в Тирані дозволила жовто-синім зміцнити своє лідируюче становище в групі --14 очок. А на друге місце (8 балів) вийшли греки, які в рідних стінах здолали Данію (2: 1).

Опинитися в листопаді на п'єдесталі конкурсу заявок

Тим часом своєю чергою йшло просування України на участь в тендері за право проведення разом з Польщею Євро-2012. Ще 28 січня ФФУ подала відповідну заявку в УЄФА, була створена виконавча дирекція турніру, яку очолив перший віце-президент НОК Іван Федоренко. У конкурентів у нас значилися Італія, Греція, Туреччина, Росія, Румунія, Угорщина з Хорватією і Азербайджан. «Головне тепер --10 листопада виявитися на своєрідному п'єдесталі цього конкурсу, - смакував глава ФФУ Григорій Суркіс. - Саме в цей день УЄФА визначить трійку країн, чиї шанси прийняти чергове європейську першість будуть оцінені як найвагоміші ». У січні 2005 року змінилася і влада в Україні, новим президентом країни був проголошений Віктор Ющенко. Лідери Помаранчевої революції стали домінувати в політичній сфері, що тут же відбилося і на футболі. В кінці лютого почалася метушня з акціями київського Динамо, установчі документи клубу виявилися під арештом.

Передав естафетну паличку Регламентного комітету

Потім дійшла черга до Блохіна, який був народним депутатом. Регламентний комітет Верховної Ради звинуватив головного тренера національної команди в суміщенні посад і через Апеляційний суд Києва зажадав визначитися з місцем роботи. Відсутність контракту з федерацією, тотожність тренерської роботи з викладацькою в розрахунок прийняті не були. Олег Блохін розлютився і написав заяву про відставку з поста наставника збірної. «З болем у серці передаю естафетну паличку керівництва командою Регламентного комітету», - не без пафосу повідомив він з трибуни Верховної Ради. І додав: «Якщо моя професійна діяльність на громадських засадах менш благородна, ніж мотиви тих депутатів, які викладають в університетах, займаються науковою та творчою роботою, то нехай хтось інший на більш законних підставах візьме в свої руки національну збірну». Протягом двох днів Суркіс переконував Блохіна Члени Виконкому ФФУ більшістю в чотири голоси відставку прийняли. «Блохін категорично наполягав на ній, - зізнався на спеціально скликаній прес-конференції президент ФФУ Григорій Суркіс. - Протягом двох днів я вів з ним бесіди, але, на жаль, переконати не зміг. Чисто по-людськи мені з одного боку шкода Олега Володимировича, а з іншого я його не засуджую за прийняте рішення. Тому що останнім часом наше суспільство живе за подвійними стандартами. Те, що можна одним - тим, хто дійсно порушує законодавство, то зовсім не можна іншим, які це законодавство не порушують ... » Максим ТРЕТЬЯК протокол АЛБАНИЯ - УКРАЇНА - 0: 2 09.02.2005. Тирана. Стадіон Кемаль Стафа. 8 градусів. 20 000 глядачів. Відбірковий матч ЧС-2006. арбітр - С.Беннетт (Англія). Албанія: Стракоша, Даллку, Чіпі (Османі, 51), Кана, Буші (Муртала, 76), Аліа, Скела, Лала, Тарі (Богдані, 65), Дуро, Хаши. тренер - Х-П.Брігель. Україна: Шовковський, Несмачний, Тимощук, Єзерський, Русол, Шевченко (к), Шелаєв, Гусєв, Воронін (Рикун, 80), Ротань (Воробей, 66), Гусін. тренер - О.Блохін. Голи: 0: 1 Русол (39), 0: 2 Гусін (59). попереджені: Русол, Шелаєв, Воронін, Воробей.

Марні побоювання з приводу Шевченка. Ексклюзивні факти з історії збірної України

На Ваш погляд, яке місце посяде збірна України у своїй відбірковій групі Євро-2020? Нагадаємо, що суперниками команди Андрія Шевченка стануть Португалія, Сербія, Литва і Люксембург.

• Друге (50%, голосів: 14 866)
  • Перше (36%, голосів: 10 771)
  • Третє (12%, голосів: 3 456)