Баварія в Києві зіграла в рулетку. 20-річчя виходу Динамо в півфінал Ліги чемпіонів присвячується (відео)

В цьому році виповнюється 20 років найзначнішого досягнення українських клубів часів незалежності в Лізі чемпіонів 20 років тому київське Динамо домоглося найвищого успіху в історії незалежної української футболу в найпрестижнішому клубному турнірі Європи і світу - Лізі чемпіонів. Під керівництвом Валерія Лобановського біло-сині дійшли до півфіналу, де в драматичній боротьбі поступилися мюнхенській Баварії. У попередніх публікаціях ми згадали про чвертьфінальних боях киян з Реалом, за підсумками яких (1:1 и 2:0) Вони позбавили чинного клубного чемпіона Європи його корони. Сьогодні ж ми нагадаємо про першому раунді протистояння з німецьким суперклубом, яке відбулося на НСК Олімпійський і в якому супернику Динамо, який зважився по ходу гри на авантюрні дії, відверто пощастило. Допоможе нам відтворити події того дня архів дуже популярною в ті роки газети КОМАНДА. Отже, протокол матчу з оцінками футболістам газети КОМАНДА:

Динамо (Київ, Україна) - Баварія (Мюнхен, Німеччина) - 3: 3 (2: 1)

Голи: 1: 0 Шевченко (16), 2: 0 Шевченко (43), 2: 1 Тарнат (45), 3: 1 Косівський (50), 3: 2 Еффенберг (78), 3: 3 Янкер (88). ДИНАМО (футболки і труси білі)
  12. Белькевич 6,5
запасні: 12. Кернозенко, 3. Герасименко, 17. Федоров, 22. Коновалов, 30. Яшкін, 31. Кормільцев. Середній бал - 6,3. тренер - Валерій Лобановський. БАВАРІЯ (футболки сіро-червоні, труси сірі)
  12. Саліхаміджіч 5,5
запасні: 22. Дреер, 5. Хелмер, 17. Фінк, 25. Лінке. Середній бал - 6,0. тренер - Оттмар Хітцфельд. Київ. 7 квітня 1999 року. НСК Олімпійський. 13 градусів. 80 000 глядачів. арбітр - Кім Мільтон Нільсен, асистенти - Йенс Ларсен, Алан Дам Нільсен (Данія). делегат УЄФА - Хайнц Файнлер (Австрія). суддівський спостерігач - Георг Крутелев (Фінляндія). попереджені: Лужний (24, затримка суперника руками), Штрунц (41, небезпечна атака суперника), Куффур (61, неспортивна поведінка).

Комплімент від сусідів

Як писав Юрій Сай в звіті про гру в газеті КОМАНДА, за кілька днів до матчу вдалося поспілкуватися по телефону з двома найвідомішими в світі польськими футболістами Гжегожем Лято та Збігнєвом Бонеком. За словами Лято, Динамо своєю грою в нинішньому розіграші Ліги стало творцем найбільшою сенсації в Європі і має більше шансів на вихід у фінал, ніж німці. У захваті від дій киян і Бонек, який помітив, що нарешті-то в Східній Європі з'явився клуб, підірвав безумовну гегемонію «західників». «Все в Польщі в захваті від перемоги Динамо над Реалом. У складі вашого чемпіона я виділив би Шевченко - дуже неординарного форварда, який переживає найвідповідальніший момент у своїй кар'єрі », - резюмував колишній форвард туринського Ювентуса і збірної Польщі.

Взяти господарів на переляк виявилося непросто

Мюнхенці з самого початку вирішили проявити свій крутий норов і взяти господарів «на переляк», відразу ж перемістивши епіцентр подій на половину поля динамівців. Наші особливо і не опиралися такого розкладу, перекривши підступи до своїх воріт і, немов у засідці, чекаючи слушного моменту для вилазки в стан «ворога». Дочекалися. Поки Янкер і Шолль намагалися «запудрити мізки» нашим захисникам (Шолль змістився в центр, Янкер пішов на фланг), динамівці на 16-й хвилині організували контрвипад (хоча перед цим після штрафного, виконаного Каладзе, досить небезпечно головою пробив Головко). Опинившись у центральній лінії Ващук на замаху дотепно забезпечив передачею Белькевича, який миттєво, помітивши ривок Шевченко, зовнішньою стороною стопи відправив Андрія в прорив. Який кинувся на перехоплення Баббель припускається помилки, і Шевченко, підробивши м'яч, зряче відправляє його в дальній кут.

Вкрали 15 хвилин невимовного щастя

Німці продовжили почате, не змінили свого задуму і динамівці. Потужно з флангу стріляє Тарнат - значно вище воріт. Неприємності могли виникнути у нас на 30-й хвилині, проте Головко в останній момент у штрафному майданчику встиг зняти м'яч з ноги Шолля, який навряд чи б «пробачив» господарів. Тут же після кутового неузгодженість дій Шовковського і Шевченка доводиться виправляти Косовському у самій лінії воріт. Слава Богу, пронесло. Бачачи, що його партнери починають «наводити шерех» в наших володіннях, «під шумок» наважується на підключення до атаки Маттеус, проте його пас на хід партнеру перериває лайнсмен, що фіксує офсайд. На цьому «зухвалість» гостей в першому таймі закінчилася ... На 43-й хвилині ми отримуємо право на штрафний. Шевченко закручує м'яч в штрафну, де Каладзе і Хацкевич черзі намагаються підправити його в сітку. Захисники не знають «кого ловити», а м'яч собі летить точнісінько в дальній кут. 2: 0 в першому таймі - про що ще мріяти. А потім був той злощасний штрафний. Хоча до наших воріт було не набагато ближче ніж до самої Бессарабки, м'яч опинився в сітці. А адже ще до удару датський рефері сумнівався - свистіти на перерву, чи не свистіти. Чи не свиснув. І трибуни вмить притихли. Як же так, така перерва «вкрали», таких 15 хвилин невимовного щастя ...

Куффур запалив «свічку», Косівський погасив

Але надія відродилася, ледь команди вийшли на другий «раунд». Косівський на підступах до штрафного «кивнув» захисників і направив м'яч до 11-метрової позначки. Здавалося, атаці кінець, але Куффур в нескладної ситуації «запалив» таку «свічку», що підоспілому Віталію залишилося тільки привести м'яч в сітку - 3: 1. І тут, напевно, варто згадати і віддати належне відмітної риси всіх німецьких команд, та й, втім, всієї нації. Практично ніколи, навіть в самих, здавалося б, безнадійних ситуаціях, нащадки тевтонських рицарів, не втрачають розсудливості, холоднокровності і віри в можливість виправити навіть непоправне. А головне - вони ніколи, навіть в умовах цейтноту, не збиваються на навал. Поєдинок на Олімпійському ще раз дав нам привід в цьому переконатися.

Натиск гості розбавили провокаціями

Так, німці не блищали швидкостями і винахідливістю, але при рахунку 3: 1 вони окупували нашу половину поля і методично взялися за пошук лазівок в обороні чемпіона України ... Розбавляли свій натиск (втім, натиск - сказано з натяжкою) німці дрібними провокаціями, по частині яких асом виявився Карстен Янкер. «Коли лещата Головко міцні, і можливості відірватися немає, спробую-но я натиснути на психіку», - мабуть, вирішив колишній «ендеерівську» один. Він шукав свій шанс. І таки знайшов за дві хвилини до фінального свистка, коли на підступах до центрального кола Каладзе втратив м'яч, який тут же в два прийоми був доставлений мюнхенському «гіганту». А коли Янкер, приймаючи м'яч, пустив в хід свій потужний корпус, ні Головко, ні Шовковський своїй команді допомогти вже не могли. А ще був штрафний у виконанні Еффенберга ... Ми віддали виграшний матч. Трагедія? Звичайно, ні. Ми отримали хороший урок, але в той же час футболісти на собі відчули, що сьогоднішню Баварію можна «брати». І, по-моєму, якщо «паперу» до 21 квітня покажуть порядок, у Лобановського на Мюнхен може бути ще один варіант (природно, ударний). Давненько щось ми не «топтали» суперників ... https://youtu.be/hYjhoEjsUuo

«Зопернік діяв авантюрно, але це виявилося виправданим »

- Є гра, а є результат, - сказав після матчу Валерій Лобановський. - Команду в цілому ми подякували за продемонстровану гру. По-моєму, динамівці діяли ефективніше баварців. У мене склалося враження, що наші гравці не вірили в те, що мюнхенцям можна забити шість, вісім голів. В цілому матч вийшов гарним. Одна команда (Динамо) мала дуже багато хороших моментів для взяття воріт, друга ж до кінця проявляла волю і демонструвала свій характер. Але якщо говорити про закономірності, то, звичайно ж, сьогодні щастя було на боці Баварії. Ми не можемо говорити підопічним: «Мовляв, ідіть вперед, забивайте». Багато що залежить від того, як грає суперник. А суперник діяв авантюрно. Тепер, озираючись на результат, можна говорити, що це виявилося виправданим ... Не думаю, що Хітцфельд запропонував своїм підопічним так діяти. Мені здається, це - ініціатива самих футболістів. Не може ж тренер сказати своїм гравцям: «Атакуйте, а ззаду нехай буде прохідний двір».

Шевченко був упевнений, що Баварії допомогла Фортуна

- Якщо чесно, то мені більше сподобався Реал, - поділився враженнями Андрій Шевченко. - Втім, це моє, чисто суб'єктивна думка. Чого не вистачило, щоб довести матч до перемоги? - Однозначно, везіння. Ми вигравали - 3: 1. При цьому рахунку могли відзначитися Віталік Косівський і Сергій Ребров, але Фортуна була на боці Баварії. Таке у футболі трапляється. Не завжди перемагає той, хто сильніший. Рейтинг бомбардирів поточного розіграшу Ліги чемпіонів після перших півфіналів придбав такий вигляд: 8 голів - Андрій Шевченко (Динамо); 7 - Йорк (МЮ), Заховіч (Порту); 5 - ван Ністелрой (ПСВ), Нуно Гомеш (Бенфіка). Матч-відповідь у Мюнхені був запланований на 21 квітня 1999 года ... Ексклюзивний опитування. Кращий футболіст України: як це було (1999 рік)

На Ваш погляд, яке місце посяде збірна України у своїй відбірковій групі Євро-2020? Нагадаємо, що суперниками команди Андрія Шевченка стануть Португалія, Сербія, Литва і Люксембург.

• Друге (50%, голосів: 14 866)
  • Перше (36%, голосів: 10 771)
  • Третє (12%, голосів: 3 456)