Андрій Оберемко: «Михайличенко кинув фразу - і ми йому повірили»

Розповіддю про похід молодіжної збірної України на Євро-2006 (U-21) поділився учасник тих подій Андрій Оберемко

Фото з особистого архіву Андрія Оберемко

Андрій ОБЕРЕМКО, який за час своєї футбольної кар'єри встиг пограти в таких клубах, як Динамо, Металіст, Іллічівець, Кривбас і Ворскла, на своїй сторінці в Фейсбук поділився спогадами про виступ молодіжної збірної України 1985--1986 років народження у відборі на Євро-2006 (U-21). - Починався наш довгий шлях на Євро відбірковим турніром, що стартував в 2004 році, - розповідає Оберемко, який зараз є тренером Маріуполя U-19. - Група у нас була досить міцна, але рівна: Данія, Греція, Туреччина, Казахстан, Албанія і Грузія. Починали ми турнір на чолі з легендарними в минулому гравцями збірної СРСР Павлом Яковенко та його асистентом Геннадієм Литовченком, але вже після двох стартових матчів, на виїзді з Данією (2: 3) і Казахстаном (1: 0) головного тренера змінив ще один легендарний футболіст збірної СРСР Олексій Михайличенко. Литовченко залишився в помічниках, а в тренерський штаб додався Олександр Іщенко.

«Тренування проводили в терміналі аеропорту"

Про тих двох перших виїздах варто згадати окремо. Зігравши в Оденсе проти данців, вже після матчу ми приступили до відновних заходів. Відразу після гри ми провели заняття на полі, потім нас змусили плавати в басейні і откісать в джакузі. На наступний день, провівши повноцінне заняття в тій же Данії, ми ненадовго повернулися до Києва. А вже звідти чартерним рейсом полетіли в Алмати. По дорозі в Казахстан наш літак здійснив посадку на дозаправку в аеропорту Баку, де ми на подив усіх пасажирів, провели годинне тренування прямо в терміналі, виконавши різні вправи на розтяжку і спеціальну бігову роботу. Потрібно було бачити обличчя пасажирів інших рейсів (посміхається). Так що говорити про них, коли ми самі були здивовані тим, що відбувається, але сумлінно виконували всі вправи. Гра в Казахстані видалася дуже складною, але нам все-таки вдалося перемогти - 1: 0 завдяки голу Сани Алієва. На жаль, в цій грі я отримав свою першу серйозну травму, розрив передньої хрестоподібної зв'язки, і вилетів на півроку. Команда в період моєї відсутності виступала стабільно, хоч і не обійшлося без незапланованих втрат у зустрічах з Албанією (1: 1) і Данією (0: 1).

«І нам, і грекам потрібна була тільки перемога»

Повернувся я до збірної перед дуже важливою грою на виїзді проти Греції. Хто там бував на стадіонах, знає, що атмосфера на трибунах дуже спекотна. Незмовкаюча фанати, ганяти свої команду в атаку, постійні фаєри, залпи петард трохи відволікали. До того ж нам, як і господарям, потрібна була тільки перемога, яка відкривала прямий шлях в плей-офф. Варто відзначити, що той матч ми проводили без кількох провідних гравців нашої команди, які готувалися до чемпіонату світу U-20 в Голландії. Керували командою в тому окремо взятому поєдинку Литовченко і Калитвинцев.

Греція - Україна - 0: 1 (0: 1)

Гол: Пуканич (29). Україна: Пятов, Гуменюк, Іщенко, Невмивака, Романчук, Чеберячко, Оберемко, Годін (Шевчук, 76), Пуканич (Гришко, 89), Кривошеєнко, Півненко (Ковпак, 70). Запасні: Ширяєв, Федорів, Прийомов, Фомін. Далі був вояж до Грузії (3: 0) і дві домашні гри проти Туреччини (0: 0) і Албанії (5: 0). За результатами матчів відбіркового турніру ми зайняли друге місце в групі, і в плей-офф доля звела нас з бельгійцями.

7. Казахстан 12 2 1 9 8-23 7

«За день Володимир Бойко зробив неможливе»

За підсумками жеребкування перший матч проти збірної Бельгії ми проводили вдома. Містом, з радістю нас прийняв, став Маріуполь, який в подальшому дуже вплинув на мою долю. При підготовці до цього матчу президент тоді ще Іллічівця Володимир Семенович Бойко зробив, здавалося, неможливе. Він навів стадіон Західний у відповідність з усіма стандартами всього для одного передігрових тренувального заняття молодіжної збірної України. До Маріуполя наша збірна планував прилетіти в другій половині в середу 9 листопада, але туман, що огорнув Київ, порушив плани, тому ми вирушили до Маріуполя в четвер - і поїздом. У п'ятницю обидві команди прибули на місце проведення поєдинку. Ми розмістилися в оновленій готелі Спартак, а гості зайняли відразу два готелі - Європейський і Чайку.

Склад збірної України

Воротарі: Андрій Пятов (Ворскла), Богдан Шуст (Карпати). захисники: Дмитро Башлай, Олександр Романчук (обидва - Динамо), Микола Іщенко (Карпати), Дмитро Чигринський, Андрій Невмивака (обидва - Металург З), Євген Чеберячко, Олександр Яценко (обидва - Харків), Григорій Ярмаш (Ворскла). півзахисники: Олександр Ситник, Дмитро Воробей, Олександр Алієв (всі - Динамо), Адріан Пуканич, Іван Кривошеєнко (обидва - Іллічівець), Олександр Максимов, Андрій Оберемко (обидва - Харків). нападники: Сергій Півненко (Іллічівець), Артем Мілевський (Динамо), Максим Фещук (Карпати), Руслан Фомін (Шахтар). Жереб, як нам здавалося, був для нас вдалим (ми уникнули зустрічей з італійцями, французами і португальцями), тому якась недооцінка суперника, ледь не стала для збірної України фатальною. Бельгійці дуже впевнено провели весь відбірковий турнір, не програвши жодного поєдинку. І все ж більшість фахівців і вболівальників схилялася до думки, що збірна Бельгії - цілком прийнятний опонент на шляху до фінальної частини Євро-2006 (U-21). Однак матч в Маріуполі 12 листопада став для нас жорстоким розчаруванням. Квитки на цю гру були розкуплені за лічені години. Підтримати нас зібралася, здавалося, вся країна. На стадіоні яблуку ніде було впасти, всі місця були заповнені задовго до початку матчу, люди стояли в проходах, за парканами. По-моєму, охочі побачити цей поєдинок сиділи навіть на деревах.

Україна - Бельгія - 2: 3 (1: 2)

Голи: 0: 1 Ванденберг (20), 1: 1 Пуканич (26), 1: 2 Ванденберг (45), 2: 2 Алієв (49), 2: 3 Ванденберг (59). Україна: Пятов, Ярмаш, Іщенко, Яценко, Романчук, Оберемко (Невмивака, 90), Максимов, Пуканич (Воробей, 57), Алієв, Мілевський, Фомін (Фещук, 67). Запасні: Шуст, Башлай, Півненко, Кривошеєнко. Матч складався для збірної України досить складно. Ми постійно виявлялися в ролі наздоганяючих. Команда суперника виявилася збалансованою і організованою у всіх лініях, строго дотримує дисципліну і бореться на кожній ділянці поля. А якщо врахувати, що на вістрі атаки гостей діяв такий відомий в Бельгії форварда, як Кевін Ванденберг, який забив на той момент 62 м'ячі в місцевому чемпіонаті, картина для нас вимальовувалася досить непривабливого. На три м'ячі, забиті згаданим Ванденбергом, ми змогли відповісти голами Пуканича і Алієва. Необов'язкові жовті картки отримали Яценко і я. Так що під час гри ми вже розуміли, що матч-відповідь в Локерені пропустимо через дискваліфікацію. Після поєдинку в роздягальні ми були пригнічені, але варто віддати належне нашому тренерському штабу - Михайличенко кинув фразу: «Чого носи повісили? Матч-відповідь у Бельгії через чотири дні, ми впевнені в вас і не сумніваємося, що ви сильніше. У вас ще є 90 хвилин ». Це було вимовлено з такою з упевненістю, що ми підсвідомо почали в це вірити.

«Дощ з градом став хорошим знаком»

Відмінною рисою тієї команди була сила колективу, який був дружним, зіграним і об'єднаним тренерським штабом. На підтвердження слів про єдиний колективі, було прийнято рішення взяти на матч в Бельгію мене і Яценко. Перед самим виходом на розминку почався дощ з градом. Як виявилося, це був хороший знак. Гра проходила дуже важко для нас, суперник повністю володів перевагою в першому таймі. Наслідком цього переваги став м'яч, забитий господарями в кінцівці першої 45-хвилинки. Тепер для проходу далі нам необхідно було забивати три голи, при цьому, пропускати було не можна. Завдання, яка здавалася по ходу поєдинку просто нездійсненним. У перерві в роздягальні стояла гробова тиша. Михайличенко лише сказав, щоб ми викинули все з голови і спробували просто грати в футбол і отримувати задоволення від гри. Упевнений, що ті нечисленні телеглядачі, які дивилися досить-таки пізню трансляцію, навряд чи ще вірили в наш прохід, але ... На 70-й хвилині Руслан Фомін після ефектної комбінації зрівнює рахунок. У нас є ще 20 хвилин і дефіцит у два м'ячі. Всього за дев'ять хвилин до кінця гри другий гол забиває Діма Чигринський! І тут сталося щось магічне. На 90-й хвилині журби, він же Мілевський, отримавши пас від Максимова, бере гру на себе і забиває переможний м'яч!

Ми - на Євро !!!

Те, що відбувалося після матчу, навряд чи можна описати докладно, тому що це було безумство. Скажімо так, тому наша нечисленна делегація летіла, м'яко кажучи, полупьяненькой - у всіх сенсах цього слова.

Бельгія - Україна - 1: 3 (1: 0)

Голи: 1: 0 Де Кулаер (40), 1: 1 Фомін (70), 1: 2 Чигринський (81), 1: 3 Мілевський (90). Україна: Пятов, Невмивака, Чигринський, Башлай, Романчук, Ярмаш, Максимов, Алієв (Пуканич, 56), Фещук (Півненко 68), Мілевський, Фомін. PS Напередодні протистояння з бельгійцями, а саме 8 листопада, у нашого прес-аташе Валери Бахура народилася дочка, і ми просто не могли йому зіпсувати таку подію. У літаку ми так святкували, що Валера втратив свій фірмовий краватку Федерації Футболу України - і не може знайти його по сей день ... Далі буде.

Конспекти Валерія Лобановського: як це було. Історія Миколи Павлова