100 матчів за 15 років. Топ-5 поєдинків Руслана Ротаня за збірну України

У вівторковому спарингу з Японією капітан збірної України Руслан Ротань відзначив ювілей - 100 матчів за національну команду

Фото Олексія Кликова

Руслан Ротань виступає за збірну з 12 лютого 2003 року і складається враження, що закони біологічного старіння для нього не працюють. Він, немов зіц-голова Фунт з «Золотого теляти», грав при Буряку, Блохіна, Михайличенко, Маркевич, Калитвинцева, знову Блохіна, Фоменко і Шевченко ... 100 матчів за 15 років, кожен з яких напевно доріг йому як пам'ять. Ми вирішили допомогти капітану і вибрали п'ятірку найяскравіших.

Фото прес-служби ФФУ

Казахстан - Україна - 1: 2

8 вересня 2004 року 22-річний півзахисник «Дніпра» забив м'яч, який, за деякими версіями, змінив історію українського футболу. Вся справа в тому, що після невиразних контрольних матчів (наша збірна двічі не змогла обіграти Македонію, по разу - Лівію і Словаччину, начисто поступившись Франції та Англії) долю Олега Блохіна повинен був вирішити старт відбіркового циклу ЧС-2006. У кулуарах говорилося, що якщо в вересневої виїзний спарці проти Данії та Казахстану синьо-жовті не візьмуть чотири очки, тимчасовим «в.о.» в головній команді стане Семен Альтман, а там - подивимося ... Відвезти очко з Копенгагена при досить невиразну гру дозволив гол Андрія Гусіна після стандарту. В Алмати все починалося райдужно: Олексій Бєлік забив у першому ж матчі за збірну. Але незадовго до перерви Карпович, ледь не порвавши сітку за спиною Шовковського, піддав конструкцію Національного стадіону резонансу шумовий атаки. До середини другого тайму на табло все ще горіли дві одиниці, і Блохін замінив Гусіна на Ротаня, щоб освіжити гру в атаці. Руслан міг забити хвилин за десять до кінця, виконавши класичний штрафний (а-ля «Севілья» у фіналі Ліги Європи) після розбігу з одного кроку. Зловив в той вечір кураж голкіпер Юрій Новіков скам'янів, але м'яч розминувся зі штангою на якісь міліметри. Гості остаточно замкнули казахів у власному штрафному майданчику, але ті героїчно стелилися у підкатах і кидалися під удари, відкинувши тюбетейки. Розв'язка наступила за хвилину до закінчення основного часу. Тимощук виконав «стандарт», господарі виграли повітря, але м'яч відскочив до чекав на його в центрі штрафного Ротаня. Часу на обробку м'яча не було - вирвали б разом з ногами. Обвідним, але різким ударом «щічкою» Руслан відправив шкіряного у дальню «павутину». Поки коментатор матчу Віктор Вацко відсапувався після затяжного вербального екстазу, секундну тишу прямого ефіру прорізали звичне нашим вухам «... твою мать» з трибуни Центрального стадіону. Цей матч став прологом до нової літописі українського футболу. Збірна взяла чотири пункти в перших двох матчах кваліфікації. Блохін залишився на своєму посту, після чого виграв складну групу. Але це вже інша історія, до якої також доклав ногу наш сьогоднішній герой.

Грузія - Україна - 1: 1

3 вересня 2005 року Ротань забив ще один історичний гол в матчі за збірну, який став першим для нього в якості гравця «Динамо». До столиці Руслан переїхав влітку того ж року за рекордні для внутрішньоукраїнського ринку п'ять мільйонів доларів. Підгрунтя тбіліського матчу була проста: перемога виводила збірну у фінальну стадію ЧС-2006 за два тури до фінішу кваліфікації. Але добути її було ой, як складно, тому що по той бік барикад українців чекав дуже потужний супротивник. Каладзе, Канкава, Кобіашвілі, Асатіані, Гахокідзе, Деметрадзе могли «завозити» будь-яку збірну світу. Навіть у львівському домашньому матчі команда Блохіна грала проти Грузії другим номером, дочекавшись моменту для двох контратак. У першому таймі Ротань, який закрив в тому циклі вічно проблемну позицію лівого хавбека, встиг відзначитися хорошим пасом на Шевченка і дуже непоганим взаємодією на брівці з іншим Андрієм - Несмачним. А на 42-й хвилині в черговий раз продемонстрував дивовижне вміння зіграти на підборі, моментально оцінити ситуацію і виконати шедевральний удар. Все було як в Алмати, тільки на цей раз бити довелося з правого і підйомом. Ламаючи, як і Новиков, до дев'ятки не долетів. У гострому ендшпілі Руслан міг знімати всі питання про переможця, але влучив у штангу, завершуючи гострий випад два в два (поруч біг Шевченко). А на передостанній хвилині матчу півзахисник «Твенте» Георгій Гахокідзе фантастичним ударом відправив м'яч у сітку воріт Шовковського зі штрафного удару. Українці покидали газон стадіону «Локомотив» понурими, але вже в зоні митного контролю дізналися про те, що данці на останній хвилині зрівняли рахунок в Туреччині, забезпечивши нашій збірній путівку до Німеччини. «Багато вина було в аеропорту, - згадував пізніше Ротань, - тільки не для нас, а для тренерів».

Україна - Грузія - 3: 2

Багато кращі матчі за збірну, за нашою версією, Ротань проводив восени. У відбірковому циклі ЧС-2008 жереб знову звів в одній групі Україну і Грузію, які відкривали кваліфікацію в Києві 9 вересня 2006-го. І в цій зустрічі Руслану вдалося підтвердити свій статус злого генія «хрестоносців». У першому таймі складної гри новоспечений ювіляр виконав класний пас зі штрафного на Гусєва, той небезпечно пробив головою, але Чантурія витягнув м'яч з-під поперечини ... Потім динамівська зв'язка розігнала атаку, яку увінчав голом Шевченка, але після перерви після ударів Арвеладзе і Деметрадзе господарі програвали - 1: 2. І тоді за справу взявся Ротань. На 62-й хвилині невисокому хавбеку вдалося забити головою після класичного силового напівпростріл Шевченко зі штрафного. А на 80-й хвилині його ювелірний кутовий виявив на лінії воротарського як завжди доречно підключився до «стандарту» Русола - 3: 2! Для самого Ротаня ця перемога виявилася пірровою: в тому матчі Руслан отримав важку травму, яка зламала йому сезон і, по суті, кар'єру в «Динамо».

Україна - Франція - 2: 0

15 листопада 2013 року в першому стиковому матчі за право участі в ЧС 2014 збірна Михайла Фоменка здобула перемогу, яка могла б стати легендарною, якби не друга частина протистояння на «Стад де Франс». Як би там не було, домашня перемога над «трибарвними» поки що залишається найгучнішою в історії нашої футбольної незалежності. Незважаючи на класний пас Едмара в першій половині зустрічі, Ротаня, який посів у звичній для Фоменко трійці опорних хавов місце між Едмаром і Степаненко, в той вечір довелося більше зосередитися на оборонної грі. Його дії сковували потужний кулак французів в особі Матюїді, Погба і Насрі, а крім того, Руслан отримав від головного установку допомагати Артему Федецькому в боротьбі проти головного претендента на «Золотий м'яч» Франка Рібері. Що було далі, ви знаєте: тріо гостьових центрхава перетворилося в «невидимок», півзахисник «Баварії» залишився без головного трофея в кар'єрі, а Україна виграла матч з рахунком 2: 0. Півсправи було зроблено, з цілим, на жаль, не склалося ...

Іспанія - Україна - 1: 0

27 березня 2015 року досяг віку Христа півзахисник «Дніпра» відзначався на стадіоні «Рамон Санчес Пісхуан» в поєдинку проти найсильнішої команди континенту. У цій грі Руслан цілком міг зробити дубль, або навіть хет-трик, поодинці уособлюючи атаку збірної України. У першому таймі віце-капітан видав два супер-штрафних, але ні Федецькому, ні Хачеріді не вдалося потрапити у площину воріт з кількох метрів. Потім був класичний удар з полулета після чергового відскоку в результаті «стандарту». Могла б бути реінкарнація Алматинської-тбіліських історій, але м'яч просвистів поруч зі штангою. Нарешті, у другому таймі Руслан вирішив брати гру на себе. Штрафний із дзеркальною позиції по відношенню до «точки Шевченка» ледь не застав Касільяса зненацька. Воротар «Фурії рохі» витягнув м'яч в самий останній момент. Потім було ще два разючих випаду Ротаня, і обидва рази на шляху вставав непробивний Ікер Касільяс. Як писали після гри іспанські ЗМІ, «якби на полі не було Іско, Ротань був би, безумовно, кращим гравцем матчу». Костянтин Левін День в історії. Великий Лисий не дав відбутися сенсації

Вибираємо кращого українського гравця в матчі Японія - Україна (зазначте не більше трьох кращих гравців, порядок місць значення не має)

• Коноплянка Євген (23%, проголосувало: 512)
  • Ракицький Ярослав (16%, проголосувало: 348)