Голи: 1: 0 Ребров (83, з пенальті), 1: 1 І.Петков (90).
Україна: 1.Шовковський (12.Воробьев, 63), 2.Гусін (18.Коновалов, 65), 3.Мікітін (19.Кірюхін, 62), 4.Головко, 5.Ващук, 6.Дмітрулін, 7.Максімов, 8 .Ковалев (16.Попов, 46), 9.Косовскій (14.Максімюк, 46), 10.Паляніца (17.Ціхмейструк, 46), 11.Ребров.
Тренер: Йожеф Сабо.
Болгарія: 1.Господінов (12.Петков, 63), 2.Пеев (15.Груев, 73), 3.Загорчіч (14.Кірілов, 46), 4.І.Петков, 5.Йорданов (16.Марков, 78), 6.Янков, 7.Боріміров, 8.Петров (13.Янчев, 88), 9.Хрістов (19.Тодоров, 46), 10. М.Петков, 11.Йовов (17.Бачев, 70).
Тренер: Дімітар Дімітров.
суддя: Лаюкс Романс (Латвія) Попереджені: Пеєв (10), Йорданов (47), Йовов (47), Микитин (55), М.Петков (59), Борімір (70), Максимюк (90). вилучення: М.Петков (90, повторне попередження).
18 серпня 1999 року. Київ. Стадіон Динамо ім. В. Лобановського. 15 000 глядачів. Товариський матч Юрій МАЛИШЕВ «КОМАНДА ^ з Києва ... Ось вам і« товариський »матч. Незважаючи на те, що поєдинок між національними збірними України та Болгарії мав імен такий статус, «лапки» я використовував все ж навмисно, тому що жага боротьби, продемонстрована гравцями обох, команд в цій зустрічі, сплеск емоцій, що було помітно особливо в кінці гри , супроводжують далеко не кожен, вибачте на слові, спаринг. І це при тому, що, як запевняв в інтерв'ю газеті КОМАНДА головний тренер болгар Дімітар Дімітров, його підопічні не гратимуть так, немов це фінал чемпіонату світу, чи то пак постараються зробити так, щоб уникнути нікому не потрібних травм. Приблизно в тому ж дусі висловлювався і старший тренер українців Йожеф Сабо, який підкреслив, що завдання перемогти своїх опонентів будь-яку ціну перед його підопічними стояти не буде. Однак в останні хвилини, головним чином, з вини гостей на поле пішла справжня «рубка», які в кількох епізодах включали «автоген» і навмисно намагалися вивести з ладу когось з наших хлопців. Втім, наші футболісти теж виявилися не боязкого десятка, і цілком могло трапитися так, що хтось із болгар покинув би стадіон у кареті «Швидкої допомоги». На щастя, серйозних ушкоджень ніхто так і не отримав, а матч закінчився так, як і личить товариського, - внічию. Загалом, думаю, не помилюся, якщо скажу, що спаринг з болгарами виявився для нашої збірної напередодні ключових зустрічей в боротьбі за перші місця в четвертій відбірковій групи чемпіонату Європи-2000 з французами і ісландцями вельми і вельми корисним. З будь-якої точки зору. Перед тим як перейти до висвітлення безпосередньо самого ходу матчу, хотілося б зупинитися на факті, який характеризує нас, м'яко кажучи, не з найкращого боку. А справа ось у чому. За попередньою домовленістю, за день до матчу болгари мали тренуватися на тому ж стадіоні, де проходив матч. Але буквально за пару годин до початку заняття гості були поставлені до відома, що динамівське поле їм надано не буде. Чи треба говорити про те, що здивуванню болгар не було меж. Добре хоч, що за допомогою високопоставлених працівників федерації прийдешній конфлікт вдалося в якійсь мірі зам'яти: гостям виділили верхнє поле Республіканського стадіону, але його стан, самі розумієте, далеко не відмінної якості, як на Динамо. Не знаю, злопам'ятні болгари чи ні, але не виключено, що через рік, коли нашим збірним належить зробити візит у відповідь до Болгарії, вони можуть зіткнутися з тими ж проблемами, що були на цей раз у їх суперників. Таке ось «гостинність» ... Теперішня національна збірна Болгарії далеко не та, що була рік тому, коли вона на своєму полі могла начисто поступитися полякам з рахунком 0: 3. Її наставник Дімітар Дімітров (завоював собі репутацію роботою з ловечскім Літексом, якого в найкоротші терміни зумів не тільки вивести в вищий дивізіон країни, але і зробити його чемпіоном), що зважився кардинально реконструювати збірну в нинішньому відбірковому циклі, зараз починає потихеньку пожинати плоди своєї праці . Болгари вже встигли записати до свого активу дві нічиї з, погодьтеся, далеко, не останньою командою в Європі - Англією (0: 0 в гостях і 1: 1 вдома), поза всяких сумнівів, не можна занести в пасив команди Димитрова і поєдинок в Києві . Втім, наші команди ще за часів СРСР практично завжди відчували в матчах з представниками «16-й республіки» певні проблеми, так що сумніватися в тому, що легкої прогулянки жовтим-блакитним не видно, не доводилося. Гості виставили практично бойовий склад, за винятком хіба що Радостина Кішішева, Іллі Стоянова і голкіпера Здравко Здравкова. Багато хто припускав, що тренер болгар, який чи перевагу класичній тактичній схемі 4-4-2, на цей раз обере 3-5-2. Насправді ж Димитров вирішив зіграти по «модною» 3-4-3. Златомір Загорчіч виконував функі1іі ліберо. Найдосвідченіші Івайло Йорданов і Златко Янков діяли «по гравцеві» - Паляниці чи Реброву, фланги були віддані на відкуп Георгію Пеєву (діяв праворуч) і Івайло Петкову. У центрі поля - Стілян Петров і попереду нього Мілен Петков. На вістрі атаки був висунутий потужний легіонер з німецького Кайзерслаутерна Маріо Христов, а підтримувати його з глибини повинні були Христо Йовов (зліва) і Даніел Борімір, що виконували роль свого роду інсайдів. Втім, за рахунок мобільності Пєєва, Петкова, Йовов і Борімірову ці 3-4-3 в оборонній фазі легко трансформувалися в 5-4-1. Склад збірної України, в цілому, особливих сюрпризів не ніс. Можливо, когось здивувала відсутність Олега Лужного, але вся справа в тому, що хоча «англієць» і був викликаний на збір, але через беспокоящей його травми не було внесено навіть в стартовий протокол і, відповідно, прийняти участь в матчі не зміг . До речі, саме проблеми зі здоров'ям, як сказав на післяматчевій прес-конференції тренер збірної Леонід Буряк, не дозволяють Лужному поки що стати гравцем основного складу лондонського Арсеналу. Побудова нашої національної команди було, в общем-то, звичним. Ващук і Головко - в центрі оборони, Микитин - зліва, в півзахисті одужав Косівський, діяв здебільшого на тому ж фланзі, що і Микитин, в центрі поля - Гусін, Ковальов і Максимов, Дмитрулін повинен був закривати правий фланг (при необхідності йому в цьому допомагав Ковальов), в нападі - Ребров і Паляниця. Звичайно ж, це не оптимум, але, в принципі, близько до нього. Якщо до матчу з французами все будуть здорові, то напрошується заміна Микитина на Лужного і Паляниці - на Шевченка. На сьогодні важко сказати, мабуть, тільки те, кому ж в підсумку буде віддано перевагу з донеччан - Ковальову або Попову, що далеко не в останню чергу залежатиме від тактичного плану, який оберуть на гру з чемпіонами світу тренери ... Початок поєдинку видався досить багатообіцяючим для шанувальників української команди. Минуло трохи більше хвилини, а господарі встигли двічі серйозно потривожити захист суперників. У першому випадку прохід Реброва по центру завершився передачею вліво на Максимова. Юрій цілком міг забивати, але в останній момент під м'яч кинувся захисник, а потім Ребров з полулета перевірив пильність Господиново, який замінив у воротах травмованого Здравкова. Втім, в найближчі хвилини вже деким Смакуючи наперед достатку гольових моментів не було. Болгари, як того і вимагав від них наставник, в першу чергу подбали про збереження воріт. Без проблем отримавши територіальну перевагу, збірна України почала шукати шляхи до воріт Господиново. Але довгий час пробитися на ударну позицію нашим хлопцям ніяк не вдавалося. Хоча вони і робили спроби пробитися і через фланги, і через центр, але багато хто з цих починань не знаходили свого логічного завершення через брак при передачах. Болгарська збірна, незважаючи на відсутність небезпеки біля своїх воріт, особливо відкриватися не прагнула. Так, гостями робилися контратакуючі дії, але вони закінчувалися, як правило, дальніми пострілами, які загрози воротам Шовковського не несли. І все ж ближче до середини першого тайму українцям вдалося знайти протиотруту проти насиченою оборони, зробивши націлені навісні передачі з флангів. Природно, щоб вони мали належний ефект, необхідна наявність в складі гравця (ще краще - гравців), який вміє (вміють) вести боротьбу на «другому поверсі». Тому присутність на полі Юрія Максимова було як не можна до речі. На 17-й хвилині після передачі Косівського, який опинився на правому фланзі атаки, Максимов мав стовідсотковий шанс відкрити рахунок, але його удар головою в упор припав, на жаль, точно в руки Господиново. Ще один небезпечний момент біля болгарських воріт виник на 32-й хвилині, коли бременський легіонер в черговий раз виграв верхову дуель і скинув м'яч Косовському. Лише в останній момент Пеєв зумів запобігти гол, знявши м'яч з ноги динамівця. Загалом, до 40-й хвилині це було практично все, що зуміла створити в атаці наша збірна, якщо не брати до уваги високої напруги, що виникла біля воріт болгар на 22-й хвилині, коли ніхто з підопічних Сабо так і не зміг пробити по м'ячу, метану в штрафний. Звичайно, цього явно мало, але якби не було, наприклад, того ж Максимова, то ... покладалися певні надії в атаці також на Паляницю, але кривбасівець практично весь тайм знаходився в тіні, і оборону болгар майже не мучив. Лише під завісу тайму Олександр прокинувся і почав робити те, що від нього вимагалося. На 40-й хвилині він виграв у захисника силову боротьбу і віддав передачу на мчали паралельним курсом Максимова і Ковальова, але останній обробив м'яч невдало, і момент було втрачено. А на 44-й хвилині чудовою передачею врозріз Ващук вивів Паляницю фактично один на один з воротарем. Але нападник прийняв м'яч вже дуже невдало, та й ударив з рук геть погано. У болгар в першому таймі в атаці майже нічого не виходило. Особисто я б відзначив лише два епізоди. У першому з них довга діагональна передача Івайло Петкова в центр штрафного ледь не знайшла голову свого однофамільця Мілена, а в другому своїми індивідуальними діями, коли на куті штрафного були «накручені» кілька наших захисників, і наступним обвідним ударом змусив нас похвилюватися Йовов. У перерві були проведені, як і очікувалося, зміни, але кардинальних перестановок ні у тієї ні в іншої збірних помічені не були. Хіба що Кирилов, який замінив Загорчіча, став діяти замість Йорданова «по гравцеві», в той час як сам Йорданов почав виконувати функції ліберо. Другий тайм за своїм змістом був набагато цікавіше, ніж перший. Збільшилися загальнокомандні швидкості, команди стали грати значно агресивніше ... Правда, варто відзначити, що гольові моменти, які стали виникати біля воріт Господиново, болгари відносили не на свій рахунок або рахунок українців, а почали пред'являти претензії до представників Феміди. Настільки зухвала поведінка гостей, в общем-то, дивно, оскільки, по-моєму, латиський арбітр свистів у справі. Як, наприклад, це було на самому початку другого тайму, коли Петров явним поштовхом в спину звалив на землю майже біля самої лінії штрафної Реброва (удар у постраждалого, до слова, не вийшов). Бурхливу реакцію у наставника болгар Димитрова, до слова, так і не присів за весь матч на лавку для запасних, викликав вихід один на один з воротарем Цихмейструка (знову треба віддати належне Ващуку, який віддав армійців відмінну передачу), але той прекрасний момент бездарно запоров. Незабаром міг відзначитися і Ребров, коли Максимов тонко відкотив своєму колишньому одноклубнику м'яч під удар: на жаль, м'яч, чиркнув об перекладину, покинув межі поля. Кілька разів небезпечно атакували і болгари. На 52-й хвилині після кутового Йорданов, залишений без нагляду, потужно пробив головою в падінні (це момент, якщо пам'ятаєте, як дві краплі схожий на ті, коли в Києві в Лізі чемпіонів забивав Динамо Філіпа Індзагі) - на щастя, м'яч пролетів мимо . Потім перехоплення Борімірову привів до того, що гості організували випад три на три, але в кінці кінців Петков з фінтами явно перемудрив, і зітхання полегшення пронісся по стадіону. Деяку свободу дій в атаці болгари отримали частково через те, що набагато частіше став підключатися до атак Ващук. Підключення Владислава дійсно були досить ефективними (ще раз згадаємо дві передачі, після яких Паляниця і Цихмейструк повинні були забивати), однак якщо його партнери «обрізалися», то слід було очікувати неприємностей. До слова, Ващук прийняв участь в ще одній комбінації, яка могла увінчатися голом, але завершальний удар головою Гусіну не вдався. Намагався не відставати від Владислава і капітан нашої збірної Олександр Головко. Двічі після кутових з лівого флангу м'яч посилався на ближню штангу, де чергував Головко. У першому епізоді м'яч після удару Олександра виніс з лінії воріт хтось із захисників, а в другому продублювати удар капітану, на жаль, не вдалося - м'яч і його голова на якісь сантиметри розминулися. Був шанс забити після знову-таки кутового і у Попова, «забутого» тепер уже на дальній штанзі, але на шляху м'яча опинився Господинов. Взагалі-то відрадно, що більшість кутових, які виконувалися нашими в цьому матчі, таїли в собі загрозу (мабуть, «стандартам» на тренуваннях приділяється належна увага). Ось тільки забити б ... Незважаючи на те, що ігровий час поступово минав, заздалегідь заспокоюватися футболісти і не думали. Тим більше, що вийшли на заміну гравці прагнули показати себе у всій красі. Розігрався під завісу зустрічі Максимюк, якого партнери стали частіше навантажувати, а ось з'явився в середині другого тайму Коновалов і зовсім заробив пенальті. Правда, варто віддати належне Реброву, який перед тим, як його партнер опинився віч-на-віч з голкіпером, виявив неабияку індивідуальну майстерність, обігравши одного за іншим трьох суперників і видав приголомшливу передачу. Фол на Коновалове був чистим, тому протести гостей були абсолютно недоречні. Але болгари так люто доводили свою правоту, що на поле ледь не спалахнула як там не є формений бійка. Благо знайшлися на поле холодні голови, які зуміли погасити розгорався було вогнище. Після того як пристрасті вляглися, Ребров впевнено реалізував пенальті, і здавалося, що перемога від нас нікуди не піде. На жаль ... На шостий (!) Доданій арбітром хвилині нехитро розіграний Петкова штрафний (Мілен відкотив м'яч під удар Івайло) застав зненацька Воробйова. Багатьом здалося, що м'яч влетів у ворота після рикошету, але після перегляду відеозапису переконався, що траєкторія польоту м'яча все ж не змінилася, і гол слід віднести на совість воротаря, який, мабуть, вирішив реагувати на рикошет. Дався взнаки брак ігрової практики? Цілком може бути. В якійсь мірі можна вважати, що Воробйову не пощастило. А без везіння в спорті позитивного результату складно домогтися. Тому будемо сподіватися, що злий рок наших футболістів на фініші відбірного турніру мине. Хоча, як мовиться у відомій приказці, на Бога надійся, а сам не зівай. А в тому, що нашої команди ще потрібно усунути в своїй грі чимало неузгодженостей, факт. У цьому матеріалі я по гарячих слідах позначив лише деякі з них.